Connect with us

Lajme

Ekocidi në Konjare/Deputeti Snopçe në mbrojtje të banorëve

Published

on

Sot në fshatin Konjare të komunës së Petrovecit ka qëndruar deputeti i ASH-së, Halil Snopçe. Ai është gjindur atje për shkak të revoltës së banorëve të shprehur disa herë për shkak të germimeve ilegale që po bëhen reth lumit Pçinja, ku po ndodh një ekocid i vërtetë dhe po vështirëson jetën e banorëve të këtyre fshatrave.

Nga gërmimet her legale e her ilegale, por me “amin” të të “fuqishmive” u kanë ndodhur shumë dëme banorëve, në fisa raste edhe tragjike për jetën.

“Ndodhemi para Stacionit policor në Petrovec, ku kam ardhur personalisht të iu jap mbështetje banorëve të Konjares së Poshtme dhe të Epërme të cilët janë ftuar të vijnë në Stacion policor… Këto banorë para do kohe para disa mediave kanë dhënë deklarata edhe atë 300 metra larg nga vendi i gërmimeve dhe sot janë thirru për këtë në polici. Ne kemi angazhuar avokat, ai është Skender Mehmedi i cili është këtu që të mësojmë se për çfarë konkretisht bëhet fjalë, pasi nuk është hera e parë që marrin fesë nga policia, disa vite janë ftuar dhe kanë paguar gjoba enorme, etj. Ne mendojmë se ky është presion ndaj qytetarëve që ata të heqin dorë nga mbrojtja e vendit të tyre, të mjedisit jetësor, të interesit të tyre dhe të fëmijëve dhe normalisht, ata duan të vazhdojnë jetesë normale në vendbanimin e tyre”, deklaroi deputeti Snopçe.

Deputeti Snopçe tha se nuk ka informacion se kush i ka denoncuar banorët, por shton se kjo me siguri është bërë nga kompania e cila zhvillon gërmimet.

“Cilat janë ato kompani qytetarët e dinë, ndërsa unë si deputet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë mundohem të mbroj interesin e qytetarëve dhe mjedisin jetësorë”, deklaroi më tej deputeti Snopçe.

Sipas tij, janë sheklur rregulloret e punës nga kompanitë të cilat kanë fituar koncesionin mbi gërmimet. Kjo tha deputeti, është konstatuar nga inspektoriati i cili ka konstatuar se me këto gërmime krijohen dëme.

“Por dhe përskaj shkeljeve të konstatuara, Gjykata e ka rykthyer koncesionin, ndërsa ne sot jemi këtu të shohim pse policia i ka ftuar qytetarët”, shtoi më tej deputeti i ASH-së.

Ai tha se si deputet, nuk do lejojë të ketë presion ndaj popullatës. https://fb.watch/mkX2rldvZ0/?mibextid=5eVWNK

Continue Reading

Lajme

Snopçe, kryetar i Shtabit të degës së ASH në Gostivar

Published

on

By

Halil Snopçe është caktuar Kryetar i Shtabit të degës së ASH në Gostivar. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari.

“Ndrsyhimi ka Nis!
Ja VLEN!”, ka shkruar ai. (INA)

Continue Reading

Lajme

Izet Mexhiti: Nuk mohojmë që kemi qenë derivat i atij subjekti, por asnjëherë nuk kemi qenë derivat i Dick Martit, rasteve të montuara, ku çdokund del i përzier Artan Grubi

Published

on

By

Sonte në Kumanovën e sakrificës së madhe kombëtare, po paralajmërojmë FITOREN E MADHE të shqiptarëve dhe koalicionit opozitar VLEN!

Ftoj çdo aktivist të sinqertë të BDI-së t’i bashkëngjitet Lëvizjes Demokratike sepse fryma e vërtetë e BDI është pikërisht në Lëvizjen tonë!

Ne nuk e mohojmë që kemi qenë pjesë dhe derivat i atij subjekti, por asnjëherë nuk kemi qenë derivat i Dick Martit, shtëpive të verdha, e rasteve të montuara, ku çdokund del i përzier Artan Grubi.

Ju ftoj që nga nesër masovikisht të dalim në orën 10 të mengjesit dhe me nënshkrimin tonë të legjitimojmë kandidaturën e kandidatit shqiptar për President, Dr. Arben Taravarit dhe të vendosim shenjën tonë në NDRYSHIMIN E MADH që po vjen me 8 Maj!

Ne kemi thënë që në fillim se do të dalim me kandidat shqiptar për President, ndërsa BDI doli me kandidat vetëm për të përçarë votën shqiptare. BDI nuk është ajo e vjetra që bashkonte shqiptarët, kjo BDI e kapur nga Artan Grubi vetëm përçan shqiptarët, prandaj edhe nuk e meriton votën shqiptare.

Vota shqiptare, e shumicës së dytë në vendin tonë do të shkojë për Arben Taravarin!

NDRYSHIMI PO VJEN!

Continue Reading

Lajme

Taravari: Sëbashku si VLEN Kemi gjasa reale të kalojmë në raundin e dytë në zgjedhjet Presidenciale

Published

on

By

Arben Taravari, kryetar i Aleancës për Shqiptarët në intervistën me gazetaren Jeta Xherra në Kallxo.com ka bërë thirrje që të përkrahet opozita shqiptare për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Maqedoni të Veriut. Ai gjithashtu ka deklaruar që gjasat për në kalim të raundit të dytë janë shumë reale.

Të gjitha partitë politike shqiptare u bashkuan në një front opozitar. Pikësynimin tonë të përbashkët e quajtëm VLEN, ku do të garojmë edhe në zgjedhje parlamentare edhe në zgjedhje presidenciale. Me kandidimin tim mund të arrihet që shqiptarët për herë të parë të kalojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve në Maqedoni të Veriut. Kjo është shumë e mundur, pasi që shqiptarët duhet të tregojmë që jemi vendimmarrës. Ka gjasa reale, me një fushatë të mirë dhe pozitive ne kalojmë në balotazh në zgjedhjet presidenciale. Unë personalisht, do jem kandidat për President, këtu do ofroj platformën presidenciale dhe gjithashtu partia ime do ofroj platformën për zgjedhje parlamentare.

Gjithashtu kreu i ASH-së zbuloi paksa nga platforma e tij për President, e cila është duke u përgatitur nga ekspert të fushës:

Ne së bashku me ekspert jemi duke punuar platformën për të gjithë qytetarët, që unë si kandidat për President do ta ofroj. Pika e parë e platformës do të jetë ndjekja e rrugës evropiane duke votuar ndryshimet kushtetuese, e dyta do të jetë heqja e 20% diskriminues nga kushtetuta dhe pika e tretë do të jetë që zgjedhja e presidentit të bëhet në Parlament dhe jo në zgjedhje direkte. – përfundoi kreu i ASH-së.

Continue Reading

TOP Lajme