Connect with us

Lajme

Aleancë Shqiptare, thuaji JO BDI-së – Letër e Hapur e intelektualëve

Published

on

Një grup intetelektualësh shqiptar nga Maqedonia e Veriut përmes një letre të hapur, i kanë bërë thirrje Aleancës për Shqiptarët që të mos bëjë koalicion parazgjedhor me BDI-në.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë thirrjen e tyre.

Të interesuar për perspektivën e shqiptarëve dhe të të gjithë qytetarëve të RMV-së, duke ndjekur rrethanat aktuale politike në vend, ne të poshtëshënuarit, drejtohemi me këtë APEL:

ALEANCË SHQIPTARE, THUAJI JO BDI-së!

Në vigjilje të mbajtjes së mbledhjes së Kuvendit të Përgjithshëm të Alencës për Shqiptarët, kemi një porosi shumë miqësore dhe dashamirëse për kuvendarët e nderuar të kësaj partie, nga të cilët presim një vendim racional për të mirën e qytetarëve të vendit në përgjithësi dhe shqiptarëve në veçanti.

Thelbi i porosisë tonë është po ai që e shihni si titull të këtij statusi, të shënuar me shkronja të MËDHA.

Pra: ALEANCË SHQIPTARE, THUAJI JO BDI-së! (për shkak të mirësjelljes edhe akronimin e partisë tjetër e kemi shkruar me germa të mëdha).

Bazuar në deklaratat publike të kryetarit të ASH-së, Arben Taravari, kuvendi do të duhet të debatojë më së voni deri në fund të dhjetorit dhe se ka mendime të ndara në lidhje me atë se si Aleanca do të garojë, vetë, në koalicion me frontin opozitar apo në koalicion me BDI-në.

Na gëzon fakti që kjo parti synon të mos shndërrohet në një “sulltan parti” ku vendimet në mënyrë arbitrare i merr kryetari apo kryesia e saj, por kuvendi i përgjithshëm si organ më i lartë partiak. Sipas nesh (besoj edhe sipas shumë njerëzve të vullnetit të mirë), qëndrimit të prerë të Taravarit se është kyçur në parti me qëllim që ajo ta zëvendësojë BDI-në si partner në pjesën shqiptare të qeverisjes së vendit dhe se ASH është krijuar dhe në vazhdimësi është antipod i BDI-së, kuvendarët duhet t’i japin përkrahje të fortë si atij, ashtu edhe kryesisë qendrore, pa hamendje.

Fatkeqësisht dëgjojmë thashetheme (urojmë të jenë dezinformata) se funksionarë të caktuar partiakë përpiqen të krijojnë opinion se dalja në zgjedhje me BDI-në është opsioni më i mirë (e përsërisim, urojmë të jenë gënjeshtra të kulluara).

Si grup apartiakë aktualisht, ndoshta do të ishte pretencioze të sygjerojmë se jemi të mendimit që vendi i ASH-së është në listë të përbashkët me frontin opozitar duke mundësuar kështu koncentrimin e votave në vetëm dy blloqe, ku ky front gjithësesi do të dilte fitues i bindshëm, por jemi shumë të sigurtë se ASH-ja BDI-së duhet t’i thotë JO.

ALEANCË SHQIPTARE, THUAJI JO BDI-së! Bëhu pjesë e ndryshimit, bëhu pjesë e historisë, vepro ashtu si të rreh zemra!

Continue Reading

Lajme

Patricia Nugee me ekspozitën e saj “Kujtesa për Skënderbeun” mysafire në Tetovë

Published

on

By

Në qytetin e Tetovës ishte një mbrëmje mbreslënëse. Koleksionistja e njohur e librave të rrallë mbi Gjergj Kastrioti – Skënderbeu – znj. Patricia Nugee hapi ekspozitën e saj” Kujtesa për Skënderbeun”.

Zonja Nugee për herë të parë erdhi në Tetovë dhe solli një frymë ndryshe. Nugee tha se është mirënjohëse dhe shumë e lumtur që iu dha rasti ta ekspozoj koleksionin e librave për Skënderbeun në Tetovë.

Në këtë ekspozitë u ekspozuan 37 libra të botuar në mes të shekujve XVI dhe XVIII në Romë, Augsburg, Strasburg, Venedik, Frankfurt, Londër, Lisbonë dhe Madrid, Paris, Amsterdam, Brescia, Edinburg, Napoli, Stokholm dhe Danimarkë. Në fillim pati një video-mesazh nga Loris Castriota Skanderbegh (pasardhësi i Skënderbeut) ai shprehu mirënjohje për këtë punë të mrekullushme të Patricia Nugget.Fjalë rasti pati kryetari i Komunës së Tetovës z. Bilall Kasami poashtu edhe nikoqir i mbrëmjes ku tha:

”Ne do t’i kemi gjithnjë dyert e hapura dhe do të jemi në mbështetje të vazhdueshme të artit, kulturës dhe historisë kombëtare”. Zonja Belinda Dyrmishi- e ngarkuar me punë në Ambasadën e Shqipërisë në RMV tha se kjo është një punë e mrekullushme dhe fisnike. Neve si shqiptarë na bën krenarë.Profesor Arsim Sinani- ligjërues në Universitetin “Hasan Prishtina” është nga ata që sjell vetëm energji për qytetin, historinë.

Profesor Arsim Sinani pati një fjalim domethënës siç vetëm ai mund të shprehet e falënderoi zonjën Nugee për gjithë punën e saj poashtu kërkoi nga instuticionet qendrore më shumë mundësi për projektet e tilla sepse tani kanë mundësi ta bëjnë këtë.Elma Sherifi përgjegjëse e Njësisë së Kulturës në Komunën e Tetovës poashtu edhe kuratore e ekspozitës tha: “Ishte nder të jem kuratore e kësaj ekspozite dhe të shoh se si heroji i gjithë shqiptarëve njihet dhe vlerësohet nga popujt tjerë, por edhe më kënaqësi është që këtë ekspozitë ta sjellim para këtij publiku të mrekullushëm”.

Elma Sherifi ndau me publikun historinë e zonjës Nugee kur ajo për herë të parë kishte dëgjuar për Skënderbeun“Emrin e Skëndërbeut e gjeta derisa isha duke punuar në një librari antike në Londër kur një lexues kërkoi një libër për të. As që kisha dëgjuar për Skënderbeun. Kërkova ndihmën e shefit tim, Trifo Max, i cili u angazhua të më gjente librin e parë për Skënderbeun. Kështu filloi njohja ime me këtë figurë, për të cilën hulumtova në vazhdimësi të gjej libra që janë shkruar për jetën e tij. Në antikuariat nëpër botë, ka tridhjetë vjet që unë kam blerë libra të vjetër, të lirë, të shtrenjtë dhe shumë të shtrenjtë për Skënderbeun. Tash në koleksionin tim i kam 37 libra të vjetër për Skënderbeun.’’

Donika Bakiu kuratore e ekspozitës dhe moderatore e mbrëmjes tha:” Ekspozita me këtë koleksion të librave për Gjergjin tonë, heroin tonë,është një frymëzim i përhershëm për të gjithë ne për figurën e Skënderbeut dhe poashtu, një nderim që i bën qytetit të Tetovës zonja Patricia Nugee, ajo për herë të parë erdhi në Tetovë dhe solli energji pozitive.” Në këtë mbrëmje kishte shumë të pranishëm sepse ishte një natë e rrallë dhe e veçantë.

Continue Reading

Lajme

Diellza Uzeiri nga Tetova zë vendin e parë në garat ndërkombëtare të piajnistëve të rinj

Published

on

By

Në garat ndërkombëtare të pijanisteve të rinj që janë mbajtur në qytetin e Vranjes në Serbi, Deillza Uzeiri nga Tetova ka zënë vendin e parë.

Garat janë zhvilluar në një konkurrencë të fortë me shumë garues nga disa shtete në shkollën e muzikës “Stevan Mokranjac”, ku Uzeiri është vlerësuar me 98 pikë me çka edhe është renditur e para në këto gara.

Ndryshe, Deillza ndejk mësimiet për muzikë, gjegjësisht piano në shkollën e muzikës “Todor Skallovski” në qytetin e Tetovës në klasën e Anastasia Vollçevska Obadikj.

Continue Reading

Gosip

Xhulian Shabani me klipin e Luiz Ejllit fiton vendin e parë nga publiku!

Published

on

By

Në faqen zyrtare të “Netëve të klipit shqiptar” në edicionin e 21-t , vendi i parë çmimi i publikut i ka takuar videoklipit “Amanet” me protagonist Luiz Ejli.

Ndërkohë që klipi “Amanet “ishte klipi më i votuar online nga publiku , në skenë për të marrë çmimin u ngjit Xhulian Shabani, producent i këtij klipi.

Shabani me këtë rast falenderoi të gjithë ata që e kanë përkrahur me votat e tyre, në veçanti përshëndeti “Ejllat”, fansat e zjarrt të Luizit, si dhe vetë Luiz Ejllin artistin që i dha motiv të shpreh kreativitetin e tij në këtë videoklip.

Ishte punë e gjerë nga një ekip profesionist i Synopsis Ads, ku shfrytëzoi rastin t’i përshëndes të gjithë sepse besoni në atë temperatur të lartë që është prodhuar klipi ishte shumë i vështirë realizimi i klipit, u shpreh Xhuliani.

Më tej Shabani falenderoi edhe Elvis Pupën dhe Santiana Malokun që ishin aktorë, si dhe gjithë bashkëpuntorët e Synopsys ads që kontribuan të realizohet me sukses ky klip.

Në fund fare Xhulian Shabani tha se këtë klip dhe këtë sukses i’a përkushton babait të tij tashmë të ndjerë , që beson se e shikon prej lartë dhe krenohet me Xhuliani/ Fol.mk

Continue Reading

TOP Lajme