Connect with us

Lajme

Aktivisti i ASH-së, Egzon Azizi zbulon bisedat me Selën dhe tradhëtinë ndaj aktivistëve të ASH-së

Published

on

Përmes një statusi, Egzon Azizi, aktivist i Aleancës për Shqiptarët ka zbuluar bisedat e tij të fundit të javës së kaluar me Ziadin Selën dhe Arben Taravarit.

Siç sqaron Azizi, ka pasur tentime nga ana e tij që grupi i Selës të bashkohet Aleancën për Shqiptarët, në mënyrë që të garojnë bashkë me VLEN kundër BDI-së. Sipas Azizit, edhe pse katër kërkesat e Selës janë pranuar nga Taravari dhe se ai ka qenë i gatshëm të bisedojë, Sela megjithatë ka refuzuar të bashkohet me VLEN duke thënë se do të garojnë të vetëm, por kjo nuk ndodhi, pasi që nga dita e djeshme u arrit koalicioni mes Selës dhe BDI-së.

“Po ju pyes publikisht z.Ziadin Sela, a po e nxini figurën tuaj me dorën tënde, duke e gëlltitur të kaluarën tuaj 10 vjeçare si kundërshtari më i madh i tyre. Sinqerisht me vjen keq për ty, sepse kam pasur bindje tjetër ndaj jush, por e kuptoj kryetarin që më thoshte: Egzon në fund ato do të përfundojnë bashkë. Ziadin shihemi me 8 maj, me ty dhe ato Horrat tjerë, e populli do vlersoj”, shkruan Azizi.

Më poshtë e keni statusin e aktivistit Egzon Azizi:

Të dashur miq, para disa ditëve kisha një bisedë direkte me Ziadin Selen, duke biseduar rreth përçarjeve brenda në Aleancen për Shqiptaret. Në bised e sipër për rreth 1 ore e 30 minuta, z.Sela po me tregonte se si ai është i „pafajshëm“ dhe se si kryetari Arben Taravari ka pasur indicje për të djeger figuren e tij politike. Në këtë moment i thash Ziadinit, a ka qoftë edhe një mundesi të vetme që Aleanca të bëhet bashkë, duke i spjeguar se fryma e aleances eshte Opozitare, dhe kur Aleanca u rrit për të fituar Bdi-në, ju po e perçani. Më thuaj a mundem të kontriboj edhe un diçka?
Dhe pergjigja ishte, ja provo bisedo me Arbenin, por këto janë kerkesat e mia, duke mi renditur nga 1 deri te 4, e kerkesa e tij e fundit ishte që ai të behet kryetar partie.
Mbas një bisede tejet të qetë dhe miqsore me kryetarin Arben Taravari, ai mu pergjigj. Pa asnjë problem Egzon, sot jam në gjendje te shkoj dhe ta takoj. Për të gjitha kerkesat e tij un jam ne gjendje të bisedoj dhe të gjejmë një zgjidhje, e sa i përket kryetarit të partisë, në qoftë se z.Sela ka qoftë edhe 1 votë më shum, un jam në gjendje ta ja dorzoj që neser.
Këtë pergjigje ja dhash z. Ziadin Sela. Justifikimi e tij ishte perseri tendecioz, duke me thënë: e kupton se Arbeni deshiron ta djeg figuren time në politik, duke mos ma dhene partine qe vet e kam krijuar, për të më detyruar të shkoj te kto tjerit.
Z. Ziadin Sela ju kam pergjigjur me një nenpyetje, Si është më e ndershme? Të behesh bashk më një shokë që e keni krijuar një subjekt politik të cilin e keni rritur per plot 10 vite, ose të dalesh e të kerkosh votë bashk me Aliun dhe Menduhin?
Ziadini mu përgjigj, e para nuk ndodh pa dhene dorheqje Arbeni nga Kryetari i partisë, këtë të dyten e deshirojnë të gjithë kundershtaret e mi në politik.
Por un do të dal i vetem në zgjedhje, më mir të më dergoj populli si burr në shtepi, se të nxij figuren time politike duke u bër bashkë me Menduhin dhe Aliun.
Tash një javë mbasi e kemi pasur këtë bisedë, po ju pyes publikisht z.Ziadin Sela, A po e nxini figuren tuaj me doren tënde, duke e gelltitur të kalueren tuaj 10 vjeçare si kundershtari më i madh i tyre.Sinqerisht me vjen keq për ty, sepse kam pasur bindje tjeter ndaj jush, por e kuptoj kryetarin që më thoshte: Egzon në fund ato do të perfundojn bashk.
Ziadin shifemi me 8 maj, me ty dhe ato Horrat tjer, e populli do vlersoj!
VLEN, fryma e Popullit!, ka përfunsuar Azizi.

Continue Reading

Lajme

Votimi i të burgosurve dhe të sëmurëve po zhvillohet pa probleme, bëjnë të ditur KSHZ

Published

on

By

Të drejtën e votës sot do të mund ta ushtrojnë 2569 votues në 31 vendvotime në PKV, ku janë regjistruar për të votuar dhe aplikimet e të cilëve janë pranuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sot në qendrat e votimit në 14 IEVP do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës 2147 zgjedhës. Të gjitha qendrat e votimit në IEVP janë hapur në orën 7:00 të mëngjesit të sotëm dhe votimi atje do të vazhdojë deri në orën 19:00.

Deri në këtë moment votimi po vijon pa problem. Gjatë ditës së sotme dy votues, të cilët identifikohen si të zhvendosur brenda vendit, do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës në të vetmen qendër për personat e zhvendosur brenda vendit.

Këshillat zgjedhorë në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së sotme do të bëjnë votimin e personave të sëmurë ose të paaftë, të cilët kanë dorëzuar njoftime me dokumentacion përkatës deri te komisionet komunale zgjedhore. Të drejtën e votës në banesat e tyre do ta ushtrojnë 6935 qytetarë të regjistruar si të sëmurë apo të pafuqishëm.

Sot, 534 zgjedhës, të vendosur në 20 qendra të kujdesit jashtëfamiljar, do të kenë mundësinë të ushtrojnë të drejtën e votës në qendrën ku ndodhen. Ekziston një interes i theksuar për vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve nga organizata dhe media vendase, të huaja dhe ndërkombëtare. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve deri më tani ka akredituar për vëzhgim 342 vëzhgues vendas, 517 vëzhgues të huaj dhe ndërkombëtarë, 51 përkthyes dhe 32 gazetarë të huaj. Faqja e KSHZ-së, www.sec.mk, si dhe faqet e rrjeteve sociale “Facebook”, X, “Instagram”, si dhe kanali YouTube janë në dispozicion të të gjithë qytetarëve, ku do të mund të gjeni informacion në kohë dhe të saktë në lidhje me zgjedhjet.

Në listën zgjedhore me të drejtë vote në këto zgjedhje janë regjistruar gjithsej 1.814.317 zgjedhës.

Continue Reading

Lajme

Demolohet shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë

Published

on

By

Gjatë mbrëmjes së kaluar nga persona të panjohur është demoluar shtabi i VLEN në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Rasti i demolimit të shtabit është lajmëruar në SPB Kumanovë. Përndryshe nuk është hera e parë që demolohen shtabet partiake në lagjet shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Veteranët e UÇK-së porosi Artan Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar!

Published

on

By

Veteranët e UÇK-së kanë reaguar ndaj Artan Grubit i cili nga sheshi i Shkupit këtkoi që të ulet flamuri kombëtar.

Ata e shohin këtë veprim si një shkelje të gjakut të dëshmorëve dhe sakrificave të tyre për liri.

Në reagimin e tyre, ata theksojnë se flamuri kombëtar është mbrojtur me gjakun e dëshmorëve dhe se nuk mund të lejohet që të kalojë pa reagim një gjest i tillë.

Në këtë reagim, ata shprehin zemërimin dhe turpin e tyre ndaj këtij veprimi, duke theksuar rëndësinë dhe nderin që duhet t’i kushtohet flamurit kombëtar dhe emblemës së UÇK-së.

“TË NDERUAR VETERANË INVALID DHE FAMILJE TË DËSHMORËVE KY FLAMUR ËSHTË LARË ME GJAKË DHE ËSHTË MBROJTUR ME GJAKUN E DËSHMORËVE. NUK TOLEROJMË QË NJË RRUGAÇ TË JAPE URDHËRA PËR TË ULUR FLAMURIN KOMBËTAR NË LIRI, AI FLAMUR ËSHTË MBROJTUR ME JETËN E SHUM DËSHMORËVE NGA VITI 1998 DERI NË 2001. Nuk mundemi të qëndrojm indiferentë ndaj këti rrugaçi se ai rrugaçi që në vitin 2001 ishte me palën Maqedone dhe ishte i mbuluar me flamurin e ty që ka në zemër. TURP TURP TURP TË KENI. NJËHER BROHORET UÇK UÇK DHE PAS NJË ORE URDHËRON ULNI FLAMURAT ULNI FLAMURAT………TURP TURP TURP!!!???? RROFT FLAMURI KOMBËTAR RROFT EMBLEMA U.Ç.K së”, thuhet në reagimin e ish ushtarëve të UÇK-së, theksojn Veteranët e UÇK-së.

Continue Reading

TOP Lajme