Connect with us

Lajme

Snopçe: Taravari është kryetari i asaj partie që rrëzoi VMRO-në dhe regjimin e Gruevskit

Published

on

Snopçe: Taravari është kryetari i asaj partie që rrëzoi VMRO-në dhe regjimin e Gruevskit

Deputeti nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe reagoi në lidhje me deklaratën e VRMO-DPMNE-së e cila parashtroi pyetje se kryetar i cilës parti politike është Arben Taravari.

“Atyre u themi se Arben Taravari është kryetar i Aleancës për Shqiptarët, si subjekt autonom i dalë nga populli shqiptar dhe i ndërtuar qysh nga dita e parë mbi parimin e shbërjes së logjikës së vasalitetit me të cilën ka qeverisur VMRO-DPMNE”, shprehet Snopçe.

Ai shtoi se Taravari është kryetar i po asaj partie e cila ishte forca vendimtare për rrëzimin e regjimit të Gruevskit në kulmin e pushtetit të tij, sepse, siç shprehet Snopçe, ASH udhëhiqet çdoherë vetëm nga interesi i shqiptarëve dhe shtetit.

“Në vend të konfrontimeve sterile, i bëjmë thirrje VMRO-DPMNE-së të sillet si subjekt shtetndërtues dhe të bëhet pjesë e procesit më strategjik të vendit, atë të integrimit në BE”, deklaroi Snopçe.

Ndryshe, sot kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në konferencë për shtyp hodhi poshtë tezën e VMRO-DPMNE-së për t’i mbështetur ndryshimet kushtetuese pas anëtarësimit në Bashkimin Evropian duke theksuar se kjo bie ndesh me kornizën negociuese të vet Bashkimit Evropian.

“Edhe pse kushtet opozitës maqedonase janë konfuze dhe jashtë realitetit, ne përshëndesim gatishmërinë e re të VMRO-së për të votuar ndryshimet kushtetuese. Siç e dimë të gjithë, korniza jonë kushtetuese, e miratuar nga 27 vende anëtare të BE-së, kushtëzon në mënyrë të qartë hapjen e negociatave me përmbylljen e ndryshimeve kushtetuese. Pra së pari na nevojiten ndryshimet kushtetuese dhe më pas hapja e negociatave. Andaj vlerësoj se kushti i opozitës maqedonase për ndryshime kushtetuese suspenzive, është thjesht i parealizueshëm, dhe ai bie ndesh me kornizën negociuese të BE-së”, deklaroi kryetari i Aleancës për Shqiptari, Arben Taravari.

https://www.facebook.com/100041636515714/posts/pfbid02yc2EtCmtzr7LpZToKbHATCKxj9Cob6nuaspLeg2qXZJa6AuQ9uqHi1w7aaYt4uALl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Patricia Nugee me ekspozitën e saj “Kujtesa për Skënderbeun” mysafire në Tetovë

Published

on

By

Në qytetin e Tetovës ishte një mbrëmje mbreslënëse. Koleksionistja e njohur e librave të rrallë mbi Gjergj Kastrioti – Skënderbeu – znj. Patricia Nugee hapi ekspozitën e saj” Kujtesa për Skënderbeun”.

Zonja Nugee për herë të parë erdhi në Tetovë dhe solli një frymë ndryshe. Nugee tha se është mirënjohëse dhe shumë e lumtur që iu dha rasti ta ekspozoj koleksionin e librave për Skënderbeun në Tetovë.

Në këtë ekspozitë u ekspozuan 37 libra të botuar në mes të shekujve XVI dhe XVIII në Romë, Augsburg, Strasburg, Venedik, Frankfurt, Londër, Lisbonë dhe Madrid, Paris, Amsterdam, Brescia, Edinburg, Napoli, Stokholm dhe Danimarkë. Në fillim pati një video-mesazh nga Loris Castriota Skanderbegh (pasardhësi i Skënderbeut) ai shprehu mirënjohje për këtë punë të mrekullushme të Patricia Nugget.Fjalë rasti pati kryetari i Komunës së Tetovës z. Bilall Kasami poashtu edhe nikoqir i mbrëmjes ku tha:

”Ne do t’i kemi gjithnjë dyert e hapura dhe do të jemi në mbështetje të vazhdueshme të artit, kulturës dhe historisë kombëtare”. Zonja Belinda Dyrmishi- e ngarkuar me punë në Ambasadën e Shqipërisë në RMV tha se kjo është një punë e mrekullushme dhe fisnike. Neve si shqiptarë na bën krenarë.Profesor Arsim Sinani- ligjërues në Universitetin “Hasan Prishtina” është nga ata që sjell vetëm energji për qytetin, historinë.

Profesor Arsim Sinani pati një fjalim domethënës siç vetëm ai mund të shprehet e falënderoi zonjën Nugee për gjithë punën e saj poashtu kërkoi nga instuticionet qendrore më shumë mundësi për projektet e tilla sepse tani kanë mundësi ta bëjnë këtë.Elma Sherifi përgjegjëse e Njësisë së Kulturës në Komunën e Tetovës poashtu edhe kuratore e ekspozitës tha: “Ishte nder të jem kuratore e kësaj ekspozite dhe të shoh se si heroji i gjithë shqiptarëve njihet dhe vlerësohet nga popujt tjerë, por edhe më kënaqësi është që këtë ekspozitë ta sjellim para këtij publiku të mrekullushëm”.

Elma Sherifi ndau me publikun historinë e zonjës Nugee kur ajo për herë të parë kishte dëgjuar për Skënderbeun“Emrin e Skëndërbeut e gjeta derisa isha duke punuar në një librari antike në Londër kur një lexues kërkoi një libër për të. As që kisha dëgjuar për Skënderbeun. Kërkova ndihmën e shefit tim, Trifo Max, i cili u angazhua të më gjente librin e parë për Skënderbeun. Kështu filloi njohja ime me këtë figurë, për të cilën hulumtova në vazhdimësi të gjej libra që janë shkruar për jetën e tij. Në antikuariat nëpër botë, ka tridhjetë vjet që unë kam blerë libra të vjetër, të lirë, të shtrenjtë dhe shumë të shtrenjtë për Skënderbeun. Tash në koleksionin tim i kam 37 libra të vjetër për Skënderbeun.’’

Donika Bakiu kuratore e ekspozitës dhe moderatore e mbrëmjes tha:” Ekspozita me këtë koleksion të librave për Gjergjin tonë, heroin tonë,është një frymëzim i përhershëm për të gjithë ne për figurën e Skënderbeut dhe poashtu, një nderim që i bën qytetit të Tetovës zonja Patricia Nugee, ajo për herë të parë erdhi në Tetovë dhe solli energji pozitive.” Në këtë mbrëmje kishte shumë të pranishëm sepse ishte një natë e rrallë dhe e veçantë.

Continue Reading

Lajme

Diellza Uzeiri nga Tetova zë vendin e parë në garat ndërkombëtare të piajnistëve të rinj

Published

on

By

Në garat ndërkombëtare të pijanisteve të rinj që janë mbajtur në qytetin e Vranjes në Serbi, Deillza Uzeiri nga Tetova ka zënë vendin e parë.

Garat janë zhvilluar në një konkurrencë të fortë me shumë garues nga disa shtete në shkollën e muzikës “Stevan Mokranjac”, ku Uzeiri është vlerësuar me 98 pikë me çka edhe është renditur e para në këto gara.

Ndryshe, Deillza ndejk mësimiet për muzikë, gjegjësisht piano në shkollën e muzikës “Todor Skallovski” në qytetin e Tetovës në klasën e Anastasia Vollçevska Obadikj.

Continue Reading

Gosip

Xhulian Shabani me klipin e Luiz Ejllit fiton vendin e parë nga publiku!

Published

on

By

Në faqen zyrtare të “Netëve të klipit shqiptar” në edicionin e 21-t , vendi i parë çmimi i publikut i ka takuar videoklipit “Amanet” me protagonist Luiz Ejli.

Ndërkohë që klipi “Amanet “ishte klipi më i votuar online nga publiku , në skenë për të marrë çmimin u ngjit Xhulian Shabani, producent i këtij klipi.

Shabani me këtë rast falenderoi të gjithë ata që e kanë përkrahur me votat e tyre, në veçanti përshëndeti “Ejllat”, fansat e zjarrt të Luizit, si dhe vetë Luiz Ejllin artistin që i dha motiv të shpreh kreativitetin e tij në këtë videoklip.

Ishte punë e gjerë nga një ekip profesionist i Synopsis Ads, ku shfrytëzoi rastin t’i përshëndes të gjithë sepse besoni në atë temperatur të lartë që është prodhuar klipi ishte shumë i vështirë realizimi i klipit, u shpreh Xhuliani.

Më tej Shabani falenderoi edhe Elvis Pupën dhe Santiana Malokun që ishin aktorë, si dhe gjithë bashkëpuntorët e Synopsys ads që kontribuan të realizohet me sukses ky klip.

Në fund fare Xhulian Shabani tha se këtë klip dhe këtë sukses i’a përkushton babait të tij tashmë të ndjerë , që beson se e shikon prej lartë dhe krenohet me Xhuliani/ Fol.mk

Continue Reading

TOP Lajme