Connect with us

Lajme

Taravari thirje BDI-së: Përkrahni nismat konkrete të ASH-së për përfaqësim të barabartë

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, ka reaguar në lidhje me punësimet e 8 maqedonasve që u paraqiten si shqiptarë në komunën e Kumanovës. Ai thotë se ky ka rast ka ndezur ka rast ndezur sirenat e alarmit, edhe tek ata të cilët me vite nuk i dëgjojnë këto sirena, pasi ky është një zakon shumëvjeçar në vendin tonë. Taravari kritikon po ashtu edhe dhe faktin se në institucione si Agjencia Rregullative e Sektorit Hekurudhor, Komisioni Rregullativ për Banim ose Drejtoria për Siguri nga Rrezatimi numri i shqiptarëve të punësuar është i barabartë me zero. Po ashtu, sipas Taravarit, edhe në ministritë më të rëndësishme të sovranitetit të vendit si ajo e Brendshme dhe e Mbrojtjes, përfaqësimi i shqiptarëve është shumë i ulët me atë që duhet të jetë, sipas Marrëveshjes së Ohrit.

Jam i gëzuar që pas një kohe me disa raste kritike të punësimeve, BDI-ja po fillon të shohë me kujdesin e duhur këtë çështje. Me nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit, është kthyer obligativ punësimi i shqiptarëve por de facto nuk ka qënë kështu. Ka raste flagrante të tjetërsimit të kombësisë vetëm për të përfituar një vend pune si për shembull rasti në Komunën e Kumanovës, dhe ka qënë ky rast që ka ndezur sirenat e alarmit, edhe tek ata të cilët me vite nuk i dëgjojnë këto sirena.

Deklaratat mashtruese dhe mbi të gjitha anti-ligjore për identitetin kombëtar janë bërë fatkeqsisht një zakon shumë vjeçar por falë Zotit duket se tani janë mobilizuar të gjithë për t’i ndaluar…

Duke e parë këtë gjë si parimore dhe urgjente dua të kujtoj dhe faktin skandaloz se në institucione si Agjencia Rregullative e Sektorit Hekurudhor, Komisioni Rregullativ për Banim ose Drejtoria për Siguri nga Rrezatimi numri i shqiptarëve të punësuar është i barabartë me zero. Po ashtu konstatoj me keqardhje se në Shërbimet e Qeverisë shqiptarët janë vetëm 6,9%, në Presidencë vetëm 12,7%, në Ministrinë e Mbrojtjes vetëm 13,3% dhe në Gjykatën shqiptarë apo Kushtetuese 7,69%…mendoj se alarmi këtu është i Kuq, i dukshëm dhe nuk ka nevojë të pritet asnjë minutë më shumë nga vitet që nuk është bërë asgjë për ta ndryshuar.

Mendoj se është koha për një nismë legjislative për të ndryshuar Ligjin për të punësuarit në sektorin publik, neni 3, paragrafi 3, i cili në mënyrë flagrante shkel parimin kushtetues të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat, duke përjashtuar zbatimin e tij gjatë procesit të rekrutimit dhe punësimit në organet më të rëndësishme të sovranitetit shtetëror siç janë Armata, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Punëve të Brendshme (dhe organet e administratës shtetërore në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, përfshirë Byronë për Siguri Publike), Agjencia për Siguri Nacionale, Agjencia e Inteligjencës dhe Drejtoria e Policisë Financiare. Përveç minimit të shtetit të së drejtës që shkakton rrëzimi i tillë i hierarkisë së normave juridike, politikisht, kjo shkelje kushtetuese mirëmban logjikën diskriminuese dhe përjashtuese të periudhës së para vitit 2001, duke përjashtuar afro 20.000 pozita shumë të ndjeshme në sektorin e sigurisë nga parimi kushtetues i përfaqësimit të drejtë dhe adekuat.

Apeloj tek partnerët tanë politikë, e sidomos i bëj thirrje BDI-së si një parti që ka sensibilitet natyror ndaj shqiptarëve, të angazhohet seriozisht dhe të përkrahë nismat konkrete të bartura nga ASh në nivel Qëndror për të zbatuar përfundimisht parimin e përfaqësimit të drejtë dhe adekuat, si :

1. Ligjin për përfaqësim të drejtë dhe adekuat me mekanizma të qartë zbatues dhe sanksionues ;

2. Amandametimin e Ligjit për të punësuarit në sektorin publik për të ndalur shkeljen e Kushtetutës në sektorin e sigurisë ;

3. Futjen e përkatësisë kombëtare në çertifikatat e lindjes për të ndalur njëherë e mirë deklaratat abuzive të përkatësisë.

Nuk ka kohë tjetër për të nisur punën se sa Tani!

https://www.facebook.com/1265185232/posts/pfbid0UHGyfQKZfjD3nazXYrxvGsBo3QiZtc6hFdXjNYgDqpTVewCipqHcEyzejZohsvftl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Sela: Nuk mbështesim Taravarin për President! Do mbështes Osmanin apo?!

Published

on

By

Para tubimit me strukturat e partisë në Saraj, Ziadin Sela, kryetari i njërit nga krahët e ASH-së theksoi se nuk do ta përkrahin Arben Taravarin, ish-bashkëpartiakun e tij në garën për president.

“Njerzit që ikin prej nesh edhe s’kanë sy e faqe që të përballen në fytyre, nuk meritojnë përkrahje”, theksoi Sela.

Aleanca për shqiptarët krahu i Ziadin Selës akoma nuk ka një vendim se si do të garoj në zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Në një prononcim për KlanMaqedoni, Sela nuk përjashtoi mundësinë e koalicionimit por tha se në këtë moment akoma nuk ka negociata me asnjë subejkt politik.

“Do të kemi takime me strukturat dhe po dëshmojmë çdo moment se jemi të gatshëm për çdo variant sa i përket bisedimeve, jo nuk ka pasur ndonjë bisedim kur të ketë do të jeni të informuar”, tha Sela.

Continue Reading

Lajme

Taravari sfidon Ziadin Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

Published

on

By

“Sot e kësaj dite njerëzit më pyesin a mundeshim mos ndahemi. E them sinqerisht edhe këtu prej Struge. Po, mund të mos ndahemi nëse unë do të pranoja të shkojmë me BDI-në. Atëherë nuk do ndaheshim… Disa thonë, ne i kemi thënë Arbenit vetë. Vetë i ndërruan muhabetet ditëve të fundit, kur e panë se unë nuk shkoj me BDI-në. Në qoftë se ne shkonim vetë, do të merrnim disa deputetë, VLEN-i do merrte disa deputetë dhe do të fitonte BDI-ja. Domethënë nëse shkonim vetë, ne ia siguronim fitoren BDI-së 100%. Si mundeshim ta ndalim e ta rrezikojmë, dhe tash e them me plot përgjegjësi, ta fitojmë BDI-në? Vetëm duke qenë bashkë krejt. Mbas një muaji në qoftë se më pyesin se a do ta kisha bërë prap këtë, do t’u thoja, po do e kisha bërë, por jo më 3 shkurt. Do ta kisha bërë qysh në dhjetor. Gabova që e vonova pak. Veprimet të cilat i bën fraksioni që doli prej Aleancës, tashmë është afër BDI-së, shumë afër BDI-së, shpresoj javën e ardhshme ta bëjnë publike dhe thonë se do të arsyetohen se nuk i kanë vulat. Unë prej Struge sot do t’u them. Le të dalin vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do m’i sjellin dhe do t’i vulosi që t’i çojnë në gjykatë. Le ta provojnë, le të dalin vetë. Se çdoherë thonë, kemi humbur në Tetovë prej Arbenit, në Bogovinë prej Arbenit, në Strugë prej Arbenit. Ndërsa në Gostivar ata paskan fituar, e unë s’paskam fituar. Prandaj, ja, u bëj thirrje: mos shkoni me BDI-në, shkojni vetë! M’i sillni listat e deputetëve, unë do t’i vulosi dhe do t’i nënshkruaj. Çojini në gjykatë dhe dilni vetë! Mateni veten njëherë, shihni se sa peshoni, shihemi pas 9 majit”.

a4207042-cd81-4566-91e0-5471ff33a369

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela për VOA: Nuk e përjashtojmë mundësinë për kolicionim me BDI-në?!

Published

on

By

Sela nuk e përjashton mundësinë e daljes së përbashkët në zgjedhje me BDI-në dhe LSDM-në. Jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjtë, thotë Sela në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase.

I pyetur për akuzat se ka mbetur si fraksion i ASH-së i afërt me BDI-në, Sela tha se këto janë gëshnjeshtra, por pa mos dhënë sqarim më të detajuar mbi akuzën.

Në vazhdim ua sjellim një pjesë të intervistës:

Zëri i Amerikës: Si do të merrni pjesë në zgjedhje, së bashku me LSDM-në dhe BDI-në apo në mënyrë të pavarur?

Sela: Fatkeqësisht në këtë situatë dhe me ritmin me të cilin po zhvillohen zhvillimet politike në vend jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjta. Ka rigrupime dhe teksa flasim, kemi një vendim të kryesisë qendrore që po shkojmë vetëm. Në periudhën e ardhshme do të kemi përsëri takime, do të shikojmë situatën politike dhe në bazë të kësaj do të vendosim. Për sa kohë nuk ka vendim tjetër, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të shkojë e vetme në zgjedhje.

Zëri i Amerikës: Pra mund të ndodhë që të dilni së bashku me LSDM-në dhe BDI-në?

Sela: Jam kundër arbitraritetit në parti. Dhe nuk ka të bëjë me qëndrimin tim personal se si duhet të shkojmë, por për këtë duhet të vendosin strukturat e partisë.

Zëri i Amerikës: Mund të ndani mendimin tuaj personal?

Sela: Nuk është mendimi im personal, por çdo anëtari të partisë i garantohet e drejta për të folur brenda strukturave partiake.

Ziadin Sela për VOA: Nuk e përjashtojmë mundësinë për kolicionim me BDI-në

Sela nuk e përjashton mundësinë e daljes së përbashkët në zgjedhje me BDI-në dhe LSDM-në. Jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjtë, thotë Sela në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase.

I pyetur për akuzat se ka mbetur si fraksion i ASH-së i afërt me BDI-në, Sela tha se këto janë gëshnjeshtra, por pa mos dhënë sqarim më të detajuar mbi akuzën.

Në vazhdim ua sjellim një pjesë të intervistës:

Zëri i Amerikës: Si do të merrni pjesë në zgjedhje, së bashku me LSDM-në dhe BDI-në apo në mënyrë të pavarur?

Sela: Fatkeqësisht në këtë situatë dhe me ritmin me të cilin po zhvillohen zhvillimet politike në vend jemi në një moment politik shumë të ndjeshëm dhe si rrjedhojë hapat e Aleancës për Shqiptarët do të jenë të njëjta. Ka rigrupime dhe teksa flasim, kemi një vendim të kryesisë qendrore që po shkojmë vetëm. Në periudhën e ardhshme do të kemi përsëri takime, do të shikojmë situatën politike dhe në bazë të kësaj do të vendosim. Për sa kohë nuk ka vendim tjetër, Aleanca për Shqiptarët vazhdon të shkojë e vetme në zgjedhje.

Zëri i Amerikës: Pra mund të ndodhë që të dilni së bashku me LSDM-në dhe BDI-në?

Sela: Jam kundër arbitraritetit në parti. Dhe nuk ka të bëjë me qëndrimin tim personal se si duhet të shkojmë, por për këtë duhet të vendosin strukturat e partisë.

Zëri i Amerikës: Mund të ndani mendimin tuaj personal?

Sela: Nuk është mendimi im personal, por çdo anëtari të partisë i garantohet e drejta për të folur brenda strukturave partiake.

Linku i intervistës VOA

Continue Reading

TOP Lajme