Connect with us

Lajme

Taravari për Bota Sot: Kurti burrë i rrallë që iu tregoi “të fortëve” se Kosova është shtet: Pritet finale e mirë në dialog

Published

on

Kryetari i partisë Aleanca për Shqiptarët, Arben Taravari, thotë se asociacioni serb ka dëshmuar që është një organizim problematik dhe një asociacion tjetër i bazuar në model të Bosnjës është problem.

Në një intervistë për gazetën ““Bota sot””, Taravari shprehet se sa herë takohen Kurti dhe Vuçiqi në dialog, ai sheh një kryeministër (duke aluduar në Kurtin) dhe një burrë që ka probleme me veten (duke aluduar me Vuçiqin.

Ai uron që Kurti të ketë më shumë durim në dialog, gjersa shton se diplomacia ndërkombëtare do ta kuptojë së shpejti se “jo të gjithë qaramanët zbuten duke i dhënë lodra, e mbi të gjitha Kosova nuk është lodër, është shtet”.

Duke folur rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe pranimin e kryeministrit Kurti për zgjedhje të reja, Taravari pohon se ai i ka treguar shteteve të forta në botë, sikur që janë ato amerikane, se Kosova ka dinjitet dhe është shtet, por sipas tij diplomacia botërore po kërkon dëshpërimisht t’i jap fund tensionit në Ballkan.

Taravari ka folur edhe rreth “përkëdheljes” së BE-së dhe ShBA-së ndaj Serbisë si dhe “tentimet” e tyre që ta largojnë atë nga ndikimi rus dhe kinez, gjithashtu edhe për dhunën në kuvendin e Kosovës ditë më parë.

Në intervistë, kryetari i ASH-së ka folur: Edhe rreth bashkëpunimit në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut si dhe sektorin që ka nevojë më tepër të bashkëpunojë.

“Bota sot”: Z. Taravari a i keni përcjell zhvillimet e fundit në Kosovë e veri të saj. Fillimisht zgjedhje, bojkotim, pranim i tyre, protesta të dhunshme për kryetarët e rinj dhe në fund pranimi i kryeministrit Kurti për zgjedhje të reja pas gjithë presionit ndërkombëtar. A mund të na jepni një koment rreth këtyre?

Arben Taravari: Politikë…kjo është përgjigjja e parë, por termi politikë është bërë aq i ndryshëm sa duhet ta specifikoj më detajisht. Kryeministri Kurti si rrallë ndonjë burrë shteti shqiptar i kohërave moderne, i tregoi botës dhe shteteve më të forta në botë sikur që janë ato amerikane, se kemi dinjitetin tonë dhe se Kosova është shtet. Presioni i z. Kurti ndaj ndërkombëtarëve ishte i papritur, i pa llogaritur për ta, dhe pavarësisht se kam objeksionet e mia, në total mendoj se ishte një strategji e shkëlqyer për t’i thënë botës se Kosova duhet trajtuar si një shtet i pavarur dhe i barabartë me cilindo shtet tjetër.

Nga ana tjetër pozita ku ndodhet diplomacia perëndimore, është një nga më të vështirat e hasura pas Luftës së fundit botërore.

Situata në Ukrainë, e ka kushtëzuar shumë sjelljen e fuqive më të mëdha. Ballkani ndërkohë është i njohur në histori si një nga vatrat ku ka nisur Lufta e Parë botërore, dhe ndaj Amerikës dhe Perëndimit nuk i intereson vetëm një Ballkan i Qetë…por nuk duhet ngatërruar koncepti i një Ballkani të Qetë me një Kosovë të Bindur.

Prandaj mendoj se të dyja palët diku shtrënguan, diku liruan, dhe gjendja duket se po shkon drejt një të mire të përgjithshme, që është edhe kuptimi im dhe esencial për politikën.

“Bota sot”: Për situatën në veri ndërkombëtarët “drejtuan gisht” kah Kosova si përgjegjëse për tensionim, madje edhe u sanksionua, në anën tjetër Serbia u amnistua dhe kjo gjë sipas analistëve i jep “forcë” bandave në veri, pse kjo qasje e ndërkombëtarëve ndaj Kosovës?

Arben Taravari: Këtë përgjigje do ta lidh pak me profesionin tim të mjekut. Duke qenë neurolog natyrisht që jam njohës i natyrës njerëzore. Ne kemi një tendencë që gjithnjë t’i kushtojmë vëmendje atij personi i cili krijon situata dramatike.

Dramat e Serbisë në Ballkan për fat të keq kanë shkruar tragjeditë e kohërave moderne. Nga pretendimet e tyre territoriale tokat e Ballkanit kanë kujtime të freskëta lufte. Ndaj Evropa dhe Amerika kërkon që të “zbus” Serbinë duke e trajtuar sjelljen e saj si legjitime dhe të kuptueshme…duket nga larg si një naivitet diplomatik, por le të mos heqim dorë nga besimi në shtetet mike tonat, të cilat mendoj se deri tani nuk e kanë trajtuar mirë këtë çështje, por kjo nuk domethënë që nuk do të kenë një Zgjidhje Finale të mirë…

“Bota sot”: Qasje kritikuese ndaj BE-së e ShBA-së, kanë një pjesë e deputetëve dhe ekspertëve ndërkombëtarë, a largohet Serbia nga ndikimi rus dhe kinez përmes “përkëdheljes” apo si duhet sjellë ndaj saj?

Arben Taravari: Pikë së pari duhet të kuptojmë për hir të korrektësisë se populli serb dhe politika drejtuese serbe janë dy gjëra të ndryshme. Mendoj se populli serb ka afinitet të kuptueshëm me sllavët e tokës së Tolstoit, kurse Aleksandër Vuçiç ka interes të kuptueshëm ndaj Vladimir Putinit. Sa i përket Kinës nuk mendoj se serbët kanë ndonjë afeksion me gjithë respektin për orizaret kineze, por sërish Vladimir Putin ka interes të kuptueshëm ndaj Xi Jinpingut. Pra, diplomacia evropiane dhe amerikane besoj se e kanë të qartë se Vuçiq shkëputet menjëherë nga “pasionet” aktuale politike, nëse interesi i tij njeh më shumë përfitime në një ofertë tjetër. Populli serb ka një lidhje sentimentale me paraardhësit e tyre të Karpateve. Por ky popull është shumë më i mençur se qeveria e tij. Ai as nuk kërkon çudira territoriale dhe as përkrah dhunën e terrorin e Putinit apo më keq të kërcënojë për luftë në mes të paqes. Një baba serb dëshiron më të mirën për djalin e tij, dhe nuk mendoj se vizioni i tij është ta shoh ushtar në front. Kurse krejt ndryshe është vizioni i Vuçiq për fëmijët serbë. Ai ata i ka vetëm mjete për të dalë nga bataku i thellë ku gjendet, kurse nga personaliteti i tij me shqetësime të natyrës klinike (flas me përgjegjësinë që ma jep profesioni im i neurologut), Vuçië e ka të vështirë shumë të shërohet. Ndaj është koha presidentit serb dhe gjithë enturazhit i tij, duhen parë të shkëputur nga populli serb i cili është viktimë e një politike të trishtë Dua të kujtoj thënien e mençur shumë të Presidentit amerikan Tomas Xhefersonit që thotë se një patriot i vërtetë duhet ta mbrojë vendin e tij nga Qeveria e ky është rasti tipik i serbëve dhe qeverisë së tyre.

“Bota sot”: Tensionet në veri kanë bërë që dialogu të ketë ngecje dhe pavarësisht “përpjekjeve” për një takim Kurti- Vuçiq, një gjë e tillë nuk është bërë, çka duhet të presim nga ky dialog?

Arben Taravari: Sa herë Kurti takohet me Vuçiçin unë shoh përpara meje një kryeministër dhe një burrë që ka probleme me veten. Kurti ulet për të fol për shtetin, Vuçiq ulet për të fol për gjendjen e tij psiko-emocionale. Kurti flet për Kosovën, Vuçiq flet për grupin e tij të ngushtë. Kurti përfaqëson Kosovën, Vuçiq përfaqëson një shoqatë fanatike e të rrezikshme veteranësh nga koha e Millosheviçit, që për bela të Serbisë dhe gjithë botës kanë ende poste. Ndaj çfarë të presësh nga takime të tilla?! Kemi një njeri i cili ka qenë pjesë e luftës pushtuese në Kosovë në kohë të Millosheviçit, që ka qenë pjesë aktive e atij grupi që ka vrarë e prerë në Kosovë, që i thotë kryeministrit të atij vendi “dua që të ndërtoj një shtëpi aty, premtoj që “tokën” nuk ta marr…pra takimet janë të ç’ekulibruara. Unë uroj që z.Kurti të ketë sa më shumë durim sepse si neurolog e di se sa e vështirë është të merresh ndonjëherë me pacientë të vështirë. Jam konfident që diplomacia ndërkombëtare në mos e ka kuptuar do ta kuptoj së shpejti se jo të gjithë qaramanët zbuten duke i dhënë lodra, e mbi të gjitha Kosova nuk është lodër, është shtet.

“Bota sot”: Pak muaj para tensioneve të fundit në veri të Kosovës, Kosova dhe Serbia janë pajtuar në Ohër për marrëveshjen e normalizim të marrëdhënieve, cili është kuptimi i kësaj marrëveshjeje kur nuk zbatohet?

Arben Taravari: Shikoni, mendoj se fola qartë se Aleksandër Vuçiq ndodhet në një gjendje të rënduar psikologjike ndaj nuk mendoj se marrëveshjet e arritura me të kanë ndonjë peshë specifike. Më duket se diplomacia botërore po kërkon dëshpërimisht që t’i japi fund tensionit në Ballkan, kurse Kurti ka fatin e dëshpëruar që të jetë shteti i tij toka e zgjedhur për kurban nga Vuçiq. Qëndrimi i z.Kurti është një faqe e ndritur e qëndrimit të një burri shteti përballë një njeriu i cili ka probleme të dëshmuara në historinë e tij si është presidenti serb.

lg.php.gif

”Bota sot”: Asociacioni, një marrëveshje e nënshkruar nga qeveritë e kaluara po kërkohet me ngulm për ratifikim, edhe pse ajo bie ndesh me kushtetutën e Kosovës dhe sipas ekspertëve “bosnjëzon” Kosovën. Cila do të ishte zgjidhje për këtë marrëveshje dhe serbët në veri të Kosovë?

Arben Taravari: Asociacioni serb ka dëshmuar që është një organizim problematik. Pretendimet e asociacioni serb në Bosnjë janë ngacmuese dhe vazhdojnë të mbajnë të minuar qetësinë e brishtë në atë vend. Ndaj një asociacioni tjetër i bazuar në atë model sigurisht që është problem, por problemet janë bërë për t’u zgjidhur. Unë kam një shpresë të madhe tek zgjidhjet që vijnë nga popujt. Besoj fort se populli i Serbisë dhe serbët që kanë zgjedhur të rrojnë në veri të Kosovës, do te dinë të orientojnë aty ku duhet Vuçiçin dhe linjën e tij pseudo-patriotike. Marrëveshja më e mirë do të jetë ajo që ende nuk ka ardhur sepse ende, dhe do të ndodhë shpresoj natyralisht dhe pa komplikime të natyrës ultra-nacionaliste dhe absurde si është sjellja e palës serbe.

”Bota sot”: Z. Taravari javën e kaluar Kuvendi i Kosovës u përballë me dhunë mes deputetëve të PDK-së dhe VV-së, sa keni pasur mundësi t’i përcillni dhe kujt i shkojnë në favor skena të tilla?

lg.php.gif

Arben Taravari: Fatkeqësisht i ndoqa ato pamje që të duken si ndonjë film i ndonjë regjisori serb i cili kërkon t’i tregojë Eskobarit dhe Lajçakut se vetë politika e Kosovës po rrihet e vritet për të drejtat e serbëve që kanë zgjedh Kosovën me jetu. Nuk dua të futem në nivelin se kush kishte të drejtë pasi ai reagim ishte aq qartësisht gabim dhe sarkastik sa çdo koment përtej saj është i tepërt. Nuk është vetëm kuvendi i Kosovës që ka përshkallëzime të kësaj natyre, por sido që të jenë dhe kudo që të jenë dhuna nuk është opsion. Kurse subjekti i pyetjes tuaj se “kujt i shkojnë në favor skena të tilla”, mendoj se është retorike. Për një fatlum aspak shkencor por kokëfortë shqiptarët reagojnë kundër vetes së tyre në momentet më decizive për ta.

“Bota sot”: Të ndalemi pak të situatën politike në Maqedoni. Javë më parë ShBA ka shpallë “non grata”, kryetarin e komunës së Strugës në Maqedoninë e Veriut, Ramiz Merkon, ndërsa ambasadorja e ShBA-së në Shkup paralajmëron se “lista e zezë”, mund të zgjerohet, qëndrimi juaj rreth kësaj çështjeje?

Arben Taravari: Unë kam një afeksion personal për demokracinë dhe sidomos për themelet e ndërtimit politik të Amerikës. Në këtë sens jam veçanërisht i kënaqur që një superfuqi vulosi mendimin tonë si parti për Ramiz Merkon.

lg.php.gif

Ky individ është një nga shembujt më seriozë të krimit dhe korrupsionit aktiv, dhe shpallja e tij non grata është po njësoj përgjigja e zero tolerancë për këtë kontingjent njerëzish të cilët grabisin me kostum dhe kollare.

Ishte shumë mirë kjo që ndodhi, sepse Amerika tregon që është rreshtuar në krahun tonë për të luftuar dhe larguar të keqen nga ky vend. SHBA-të janë një nga shpresat e vetme që ngushëllon të rinjtë e vendit tonë të cilët realizimin e tyre e shohin aty, por tani ka ndodhur pikërisht Një Mrekulli Amerikane sepse ata po ngjallin shpresën se ky vend mund të çlirohet nga e keqja. Mesazhi që ka marrë shteti është i qartë, Merko do gjykuar dhe dënuar, dhe se do të ketë disa Merko të tjerë të cilët me punën e tyre e bëjnë të zezë listën amerikane. Jam i sigurt se shteti ynë do të çojë para drejtësisë atë që tashmë e ka dënuar drejtësia amerikane!

“Bota sot”: Si e vlerësoni bashkëpunimin Kosovë- Maqedoni e Veriut, në cilën sektor ka nevojë për më shumë bashkëpunim?

lg.php.gif

Arben Taravari: Bashkëpunimi midis dy vendeve është natyral sepse jemi vende fqinje, por kemi edhe një thirrje të veçantë sepse Kosova është shtet shqiptar dhe Maqedonia ka shqiptarët si shtet-formues. Ka shumë për t’u bërë në çdo sektor por veçanërisht në unifikim e traditave dhe dokeve tona të njëjta të cilat vetëm se i japin më tepër qytetërim dhe histori gadishullit tonë.

Faleminderit!

Continue Reading

Lajme

Hoxha lidh hallkat në zinxhirë: Ndikimi rus në RMV vjen përmes Serbisë, me Beogradin afërsi ka VMRO -ja e cila dëshiron izolimin e shtetit

Published

on

 

Me ndryshimet kushtetuese mirë do ishte të vinte edhe heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta. Por, peshën pse nuk është kështu duhet ta mbajë propozuesi, Qeveria, gjegjësisht partitë që janë pjesë e kësaj qeveria. Kështu thotë Arjanit Hoxha, kryetari i subjektit të sapoformuar, Partia Demokratike Evropiane. Në emisionin “Politica” në televizionin Globi, ai tha se nuk kanë kushtëzime për mbështetje të ndryshimeve kushtetuese, aq më pak tani, pasi sipas tij, mosndryshimi i Kushtetutës do të lejonte ndikimin rus në Maqedoni.

“Unë them që është mirë të kalojnë ndryshimet kushtetuese sepse nuk është vetëm çështja e pozicionimit politik brenda në Maqedoninë e Veriut sa është edhe kjo që po ndodh në rajon. E shihni situatën në përgjithësi dhe mos flas për rajonin më të gjerë, pra në Evropë kemi luftë aktive me një agresion rusë në Ukrainë. Sado që të duken utopike këto çështje, janë të ndërlidhura dhe në vete ngërthejnë procese politike. Sa më gjatë zvarritet çështja e ndryshimeve kushtetuese dhe mos hapja e rrugëtimit të Maqedonisë së Veriut në strukturat evropiane, aq më shumë rriten gjasat për një ndikim anti-perendimor në RMV dhe prandaj flas që është shumë e rëndësishme të kalojnë”, deklaroi Arjanit Hoxha, kryetari i PDE.

Ai tha se do t’i bashkangjitej të a.q. “Fronti evropian” nëse i njejti formohet dhe garnton rrugëtimin evropian të vendit pavarësisht se kush i fiton zgjedhjet te blloku maqedonas.

“Ne duhet të jemi sy çelë dhe shqiptarët të jenë faktori determinues se ku do të shkojë shteti. VMRO-ja, hipotetikisht nëse i fiton zgjedhjet dhe nga ana tjetër ballafaqohet me një front shqiptarë që i ka 25-30 deputetë që e kanë përcaktuar rrugëtimin evropian të vendit, atëherë e ka patjetër nëse dëshironë qeverisje t’i respektojë këto parime. Prandaj flas se kjo është ajo që duhet të ndodh dhe çdo ndasi të formave të tjera, vetëm se do t’i ndihmonë edhe maqedonasit por edhe politikave indirekte ruse që mundohen të mos ketë qetësi në rajon, vetëm e vetëm për t’i arritur interesat e tyre, ashtu si ka qenë gjithmonë në historinë e tyre”, deklaroi Arjanit Hoxha, kryetari i PDE.

I pyetur nëse Rusia ka ndonjë qendër në Maqedoni për ndikimin e saj, ai tha se ndikimi mund të vijë përmes Serbisë e me shtetin fqinjë, sipas Hoxhës, afërsi sot ka VMRO-DPMNE-ja.

“Nuk dua të hy në konsekuenca të cilat mund të kenë ndikim edhe në aspektin e sigurisë sepse nuk kam ashtu informacione dhe qasje, por mendësia e instaluar e tregon atë se Serbia e ka pasur hallkën në disa qarqe për t’u futur brenda për të ndikuar në një farë forme për prishjen e balanceve të orientimit të vendit. Për fat të keq sot ajo që shihet në opozitën maqedonase, ka një ndikim jashtëzakonisht të madh. Tash ndoshta flas hapur mbi atë që nuk e ka folur dikush edhe pse jam i ri në moshë, por i kam ndjekur proceset politike. Deri në vitin 2011-të betej në opinion ka qenë se si të hiqet LSDM-ja nga ndikimet serbe në Maqedoni, dhe sot e keni ju sesi të hiqet në VMRO e cila ka qenë pastër pro bullgare, sot nga ndikime serbe.

Gazetari: Pra, ju thoni se VMRO është qendra, apo?

Unë tregova sinjalet se si janë, për baza nuk mund të them, nuk mund të mbajë përgjegjësi për diçka të tillë, mirëpo për momentin, veprimtaria politike e izolimit të rrugëtimit të Maqedonisë së Veriut i ndikon vetëm Serbisë për pazare rajonale, asgjë më tepër”, deklaroi Arjanit Hoxha, kryetari i PDE.

Megjithatë, Hoxha nuk sheh ndonjë rrezik nëse tani nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese nga ndikimet rajonale, pasi thotë, Maqedonia e Veriut sot është vend anëtarë i NATO-s.

Ndryshe, ditë më parë nga Maqedonia e Veriut u dëbuan tre diplomat rusë, të cilët, sipas Agjencisë për kundërzbulim, ata kanë punuar për të ndarë strukturën nacionale maqedonase. Së bashku me diplomatët rusë, u dëbua edhe një prift i Kishës Ortodokse Ruse, i cili ishte pjesë e dioqezës së Sofjes në Bullgarinë fqinje. Dihet se ai ka pasur kontakte dhe ka bashkëpunuar me peshkopë nga sinodi i KOM-it, por nuk ka detaje të tjera pse prift rusë ka ardhur shpesh në Maqedoni dhe çfarë aktivitetesh ka pasur.

Continue Reading

Lajme

“Dënimet për pedofilët u ulën kur Besa, Alternativa dhe Mexhiti ishin në Qeveri”, kështu Lloga i demanton akuzat e opozitës

Published

on

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga në Facebook ka demantuar akuzat e opozitës, ku thuhet se Kodi i ri Penal do t’i dënojë më pak personat që abuzojnë seksualisht me fëmijët nën moshën 14 vjeçare. Sipas Llogës, ligji në fjalë është propozuar në 2021 kur në Qeveri ka qenë Lëvizja Besa me Izet Mexhitin dhe ka vazhduar përsëri me Izet Mexhitin dhe me Alternativën përsëri në Qeveri 2022/2023 dhe është votuar në Kuvend në kohën kur ai nuk ka udhëheqë me Ministrinë e Drejtësisë, përcjell Nistori.

“Ligji në fjalë është propozuar në 2021 kur në Qeveri ka qenë Levizja Besa me Izet Mexhitin dhe ka vazhduar përsëri me Izet Mexhitin dhe me Alternativën përsëri në Qeveri 2022/2023 dhe është votuar në Kuvend në kohën kur unë nuk kam udhëheq me Ministrinë e Drejtësisë. Në lexim të parë arritëm të gjejm materialet se kanë votuar PËR: Izet Mexhiti, Kastriot Rexhepi, Fadil Zendeli, Hysni Ismaili etj. Me përgjegjsin me të lartë morale, penale dhe materiale demantoj pretendimet e juaja dhe se gjysëm e verteta nuk i bën nder askujt, përkundrazi dëmton të vërtetën”, shkruan Lloga.

Ndër të tjera, ai shton se ngritja e këtyre temave nga amatorë partiakë në studio televizive pa marrë qëndrime të ekspertëve të fushës jo vetëm se e dëmton kauzën dhe luftën kundër pedofilisë, por i sjellë huti dhe pasiguri opinionit të gjërë.

Continue Reading

Lajme

Reagon sërish Taravari: Qeveria e Serbisë duhet të dënohet për sjelljet kriminale

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Arben Taravari, me një postim në rrjetin social Facebook ka reaguar për të dytën herë për ngjarjet e ndodhura ditën e djeshme në Veri të Kosovës, ku një grup i armatosur serb i mori jetën efektivit Afrim Bunjaku dhe la të plagosur një tjetër polic.

Taravari shprehet se Kosova nuk mund të jetë një Ukrainë e dytë, sepse një Ukrainë e dytë përkthehet në Luftën e Tretë Botërore. Ai kërkon të ndërrohen negociatorët mes Kosovës dhe Serbisë, të cilët, shton ai, do të mbanin një qëndrim të drejtë që nënkupton ndëshkim të qeverisë serbe për të gjitha sjelljet kriminale që ka bërë deri tani!

“Serbia vazhdon përpjekjet e saj për të ndezur luftën në Kosovë dhe më gjerë. Evropa diplomatike vazhdon dhe i zvogëlon këto sulme ushtarake në “banda” dhe raste të izoluara. Kosova nuk mund të jetë një Ukrainë e dytë, sepse një Ukrainë e dytë përkthehet në Luftën e Tretë Botërore. Që kjo mos të ndodhë duhet ndaluar urgjentisht Serbia në strategjinë e saj pushtuese dhe kriminale! Mjaft më me takime diplomatike që janë benzinë që po shton zjarrin. Ka ardhur koha të ndërrohen negociatorët dhe të mbahet qëndrim i drejtë ndaj të të dy palëve! Qëndrim i drejtë domethënë dënim, ndalim dhe ndëshkim i qeverisë serbe për të gjitha sjelljet kriminale që ka bërë deri tani! Është i domosdoshëm ndalimi i Serbisë në veprimet e saj. Çdo vonesë mund t’i kushtojë botës shumë më shumë”, shkruan i pari i ASH-së.

Ndërkohë ditën e djeshme, pak orë pas ngjarjes, Taravari dënoi me ashpërsi sulmin e kryer ndaj policisë së shtetit të Kosovës nga i cili mbeti i vrarë një efektiv policie dhe një tjetër mbet i plagosur.

“Tani që shkruaj këto rreshta aty ende vazhdojnë të shtënat nga persona të maskuar dhe gjuajtës profesionistë. Ky është një rast alarmant, dramatik dhe kërkoj reagim urgjent nga faktori ndërkombëtar! Duhet Vepruar Tani!”, shprehej Taravari.

Ngjarja e rëndë që riktheu ethet e luftës në Kosovë ndodhi rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës në fshatin Banjska të Zveçanit, ku policia e Kosovës u sulmua nga një grup i armatosur prej 30 personash, të veshur me uniforma ushtarake dhe të armatosur me armë të rënda.

Një operacion i Forcave Speciale të Kosovës për kapjen e autorëve e pasoi ngjarjen e rëndë, nga ku në total 3 serbë mbetën të vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit dhe 6 janë arrestuar.
https://www.facebook.com/1265185232/posts/pfbid0QFkcAYwXDAUaSc8ZoxqXW16StAoUKpP1DMgtjmNRFje347Ue9PUHSoyFdutUFS2Wl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

TOP Lajme