Zaev: Regjistrimi do të bëhet në shtator, zgjedhjet lokale tetor-nëntor

e postuar më at 17:13
177 0

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në një konferencë për shtyp foli për takimin e djeshëm me liderin e opozitës maqedonase Hristjan  Mickoski. Ai tha se kanë rënë dakord që regjistrimi i popullsisë të shtyhet për në muajin shtator, dhe për këtë ka konsultuar gjatë pushimit të takimit edhe partnerët e koalicionit dhe me Presidentin e Kuvendit dhe të Republikës, ndërsa në muajin tetor rrethi i parë votimeve për zgjedhjet lokale dhe në nëntor rrethi i dytë.

Regjistrimi do të kryhet nga 5 shtator deri më 30 shtator. Ndërsa fushata elektorale do të fillojë menjëherë më 1 tetor dhe brenda muajit tetor do të kemi rrethin e parë të zgjedhjeve, ndërsa në nëntor do të kemi rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale.

J X

nga kategoria

pg slot