Taravari: ASH është distancuar nga politikat e VMRO-së

e postuar më at 10:47
42 0

Nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në intervistën për Click21 theksoi se është keqpërdorur bashkëpunimi në i ASH-së me VMRON-në zgjedhjet lokale.

“Është keqpërdorë bashkëpunimi me VMRO-në gjatë zgjedhjeve lokale. Kjo është e vërtetë dhe ne kemi dalë, e kemi thënë publikisht. Për 6 komuna ne kemi pasur marrëveshje për t’i mbështet kandidatët e njëri tjetrit, edhe atë në Çair, Shkup, Tetovë, Gostivar, Dibër dhe Strugë”, tha Taravari duke shtuar se e njëjta ka ndodhur mes LSDM dhe BDI në zgjedhje lokale të vitit 2017 ku LSDM nuk ka nxjerr kandidatë në Tetovë, Gostivar dhe po ashtu edhe VMRO ka mbështet BDI-në zgjedhjet e vitit 2013, 2009 dhe zgjedhjet tjera.

Sipas Taravarit, Aleanca për Shqiptarët është distancuar nga politikat që tani i bën VMRO-DPMNE-ja dhe se bashkëpunimi me VMRO-në është vendosur në moratorium.

“Jemi distancuar komplet nga VMRO-ja. Bashkëpunimi i ASH-së me ata është në moratorium”, u shpreh Taravari duke theksuar se si parti, për momentin janë të fokusuar te propozimi francez, integrimi i vendit dhe zgjedhjet për Këshillin komunal të Tetovës.

 

 

nga kategoria

Parashikimi i motit

Posted by - 18/03/2021 0
Moti në vendin tonë do të jetë me vranësira mesatare, të përkohshme. Gjatë ditës në male dhe në disa vende…