Si sot, para 30 vjetëve filloi rënia e kriminelit Sllobodan Millosheviq (Video)

e postuar më at 10:03
177 0

Sot, 30 vjet më parë, më 9 mars 1991, një rebelim kundër regjimit të Sllobodan Millosheviqit filloi në Beograd dhe autoritetet dërguan tanke në rrugë.

Disa javë para protestave të mëdha, televizioni shtetëror i Serbisë akuzoi partinë më të madhe opozitare Serbe, Lëvizjen Rinovuese Serbe të Vuk Drashkoviqit se punon kundër interesave të Serbisë.

SPO kërkoi dorëheqjen e njerëzve kryesorë të televizionit serb. Kjo nuk ndodhi dhe Millosheviqi vetë nuk pranoi të fliste me udhëheqësit e opozitës. Drashkoviq më pas caktoi një mbledhje qendrore në qendër të Beogradit me 9 mars dhe ftoi qytetarët të vijnë në një numër të madh.

Kërkesa kryesore e protestuesve ishte largimi i drejtorit të atëhershëm të RTS-ës, si dhe katër redaktorëve. Por protestat shpejt u bënë një rebelim kundër të gjithë qeverisë.

Tashmë në mëngjes, mijëra qytetarë mbushën rrugët qendrore të Beogradit. Policia bllokoi hyrjen në Sheshin e Republikës. Rreth mesditës, turma arriti të thyejë kordonët e policisë dhe të pushtojë Sheshin.

Drashkoviq dhe udhëheqës të tjerë të opozitës iu drejtuan audiencës nga ballkoni i ndërtesës së Teatrit Kombëtar. Qytetarët brohorisnin “Bandë e Kuqe” dhe “Sllobo, Sadame”.

Millosheviq më pas urdhëroi policinë të shtypte protestën. Policia përdori shkopinj, gaz lotsjellës dhe topa uji, si dhe kalorësi.

 

nga kategoria

Moti sot, paradite me diell

Posted by - 28/08/2022 0
Dita e fundit e kësaj jave pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme. E diela e fundit…
pg slot