Shpërthen vullkani në Islandë, u riaktivizua pas 800 vjetësh (Video)

155 0

Shpërthimi ndodhi afër Fagradalsfjall, një mal në Gadishullin Reykjanes, rreth 30 km në jugperëndim të kryeqytetit. Rreth katër orë pas shpërthimit fillestar e para në gadishull që nga shekulli i 12-të, llava mbuloi rreth një kilometër katror ose gati 200 fusha futbolli.

ISLANDË – Një vullkan shpërtheu pranë kryeqytetit të Islandës, Reykjavik të Premten, duke çuar llavën lart në qiellin e natës pas mijëra tërmeteve të vogla të ndodhura javët e fundit.

Shpërthimi ndodhi afër Fagradalsfjall, një mal në Gadishullin Reykjanes, rreth 30 km në jugperëndim të kryeqytetit. Rreth katër orë pas shpërthimit fillestar e para në gadishull që nga shekulli i 12-të, llava mbuloi rreth një kilometër katror ose gati 200 fusha futbolli.

“Unë mund të shoh qiellin e kuq të ndezur nga dritarja ime,” – tha Rannveig Gudmundsdottir, banor në qytetin e Grindavik, vetëm 8 km nga shpërthimi.

Sipas Reuters, shpërthimi nuk paraqiste rrezik të menjëhershëm për njerëzit në Grindavik ose për infrastrukturën, sipas Zyrës Islandeze të Meteorologjisë (IMO), e cila e klasifikoi shpërthimin si të vogël. Një çarje prej 500 deri në 750 metra e gjatë u hap në vendin e shpërthimit, duke hedhur burime lave deri në 100 metra të larta, tha Bjarki Friis i zyrës meteorologjike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Ndryshe nga shpërthimi në 2010 i vullkanit Eyjafjallajökull, i cili ndaloi afërsisht 900,000 fluturime dhe detyroi qindra Islandezë nga shtëpitë e tyre, ky shpërthim nuk pritet të hedhë shumë hirit ose tymit në atmosferë.

E vendosur midis pllakave tektonike Euroaziatike dhe Amerikës së Veriut, ndër më të mëdhatë në planet, Islanda është një vend i nxehtë sizmik dhe vullkanik ndërsa të dy pllakat lëvizin në drejtime të kundërta.

Administrator

Ky lajmë është postuar nga ana e redaksionit SMART NEWS. - Administratori

nga kategoria