Riker: Maqedonia e Veriut pjesë e Aleancës më të fuqishme, SHBA qëndron pranë jush për një të ardhme më të mirë

116 0

Bashkë jemi në NATO. Një familje, një e ardhme. Të bëheni pjesë e kësaj Aleance, Maqedonia e Veriut e ka sinjalizuar përkushtimin e saj të kontribuojë në sigurinë globale dhe demonstroi efikasitet në politikën e dyerve të hapura të NATO-s. Tani kur Maqedonia e Veriut ka vend në tryezën si anëtare e Aleancës më të fuqishme ushtarake botërore ne presim se këtë do ta shfrytëzoni që të kontribuoni në këtë aleancë.

Këtë sot përmes një video porosie e theksoi ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për Evropë dhe Euroazi, Filip Riker duke uruar përvjetorin e parë të anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut.

“Para një viti më 27 mars edhe krahas pandemisë vdekjeprurëse që i trazoi vendet e botës, qëndrojmë bashkë me ushtruesin e detyrës të ambasadës së Maqedonisë së Veriut, Vilma Petkovska këtu në Departamentin e shtetit në Uashington kur vendi e ka deponuar instrumentin e inkuadrimit në NATO dhe atëherë ku e përshëndetëm si anëtare e 30-të e aleancës së NATO-s”, ka thënë Riker.

Ai ka dërguar urim me rastin e përvjetorit të parë të NATO-s deri te presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Zoran Zaev dhe siç tha, deri te të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut për këtë të arritur të madhe që ka qenë qëllim strategjik që nga viti 1999 kur vendi i juaj vendosi të bëhet anëtare e plotfuqishme e NATO-s.

Riker ka thënë se qasja drejt NATO-s do të thotë detyrim ndaj sigurisë globale dhe vlerave dhe se aleatët e NATO-s punojnë krah për krah me partnerët tanë të promovojnë dhe mbajnë atë siguri dhe të koordinojnë përpjekjet strategjike mbrojtëse.

Administrator

Ky lajmë është postuar nga ana e redaksionit SMART NEWS. - Administratori

nga kategoria