Connect with us

Politika

Report: $15 minimum wage bill would benefit 20.7 million workers

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Published

on

Photo: Shutterstock

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

“Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat”

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt.

Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus.

Nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo.

Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur.

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga.

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur.

Politika

VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve

Published

on

By

Qytetarët e Tetovës për çdo ditë e më tepër ndjehen më pak të sigurt. Ata janë tepër të shqetësuar për kaosin që rritet vazhdimisht, falë mosfunksionimit ose po mosveprimit të qëllimshëm të Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë. Tema kryesore të cilat diskutohen mes tetovarëve janë arratisja nga burgu e personave të rrezikshëm dhe të dënuar për vepra të rënda kriminale, theksojnl nga VLEN.

“Të shtëna me armë në mes të rrugëve të qytetit, të shtëna me armë nëpër tubime, aksidente dhe kaos nëpër qytet, e deri më tani asnjë masë për parandalimin e tyre dhe izolimin e personave të rrezikshëm. Po ashtu, ka edhe rritje të madhe të dhunës në familje dhe dhunës ndaj gruas, por edhe këtë raste që denoncohen në polici aspak nuk trajtohen nga SPB-Tetovë, e as nga institucionet tjera përkatëse të pushtetit qëndror.Siç po shihet në media dhe në rrjete sociale, SPB Tetovë është e fokusuar vetëm tek organizimi i tubimeve të BDI-së dhe tek pjesëmarrja sa më e madhe e pjesëtarëve të policisë nëpër tubime.Ndërsa qytetarët, na informojnë se nga punonjës të policisë marrin thirrje telefonike të cilët i ftojnë që të marrin pjesë nëpër tubime, ose i urdhërojnë se si duhet të votojë.
Policia nuk është organ partiak, por është institucion që duhet të kujdeset vetëm prë sigurinë e qytetarëve nga të cilët edhe paguhet.”, shtojnë nga VLEN.

Nga VLEN apelojnë te të gjithë qytetarët e Tetovës që të mos u nënshtrohen kërcënimeve të policëve partiak.

Continue Reading

Politika

Zhurnal: TDP refuzon mbajtjen e tubimit të Frontit Europian tek sheshi Skenderbeu, shkas heroit të madh shqiptar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu !

Published

on

By

Fronti Europian pjesë e të cilit është dhe partia turke TDP e Bejxhan Iljaz nuk ka pranuar që tubimi i sotëm të mbahet në sheshin Skenderbe në Shkup, kështu mëson Agjencia e lajmeve Zhurnal.

Edhe pse ndoshta ishte paralajmëruar, por tubimi i Frontit Europian sonte do të mbahet në sheshin Maqedonia në Shkup me fillim në ora 20:00 edhe pse ishte paralajmëruar që të mbahet tek sheshi Skenderbe poashtu në Shkup.

Shkak i mospranimit të mbajtjes së tubimit qendror në sheshin Skenderbeu dhe kundërshtimi i TDP ka qenë pikërisht përmendorja e heroit të madh shqiptar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu të cilin shqiptarët e konsiderojnë hero derisa për turqit simbolizon si figurë tjetër për shkak se ka luftuar kundër tyre.

Continue Reading

Politika

Përgjigjet Arsim Hasani për pyetjen se a kishte rrahje me Elmi Azirin?!

Published

on

By

Ditë më parë burime brenda koalicionit “Fronti Europian” pohuan lajmin se ka pas rahje para hapjes së tubimit qendror në Kumanovë ndërmjet Arsim Hasanit dhe Elmi Azirit, funksionarë të grupacionit të Ziadin Selës.

Gjatë ditës së djeshme me anë të një postimi në profilin e tij në facebook, Arsim Hasani bënë të ditur se me Elmi Aziri nuk ka pasur zënka.

Postimi i plotë i Hasanit:

“Gjatë angazhimit tim politik disavjeçarë në skenën politike si parim kam pasur çdo herë qasjen se mendimet mund të jenë të ndryshme, por kur një mendim shëndrrohet në vendim, çdo herë i jam nënshtruar të njejtit, pasiqë këtë edhe e nënkupton demokracia.

Së fundmi aktivitetin dhe angazhimin tim politik e kam orijentuar në përkrahje ndaj Aleancës për Shqiptarët ku përpos miqve që kisha prej më parë gjeta dhe krijova edhe miqësi të reja, duke u nisur nga parimi se të gjithë që i takojmë këtij subjekti jemi edhe një familje dhe si të tillë veprojmë.
Familjen e madhe të Aelancës për Shqiptarët, me kohë filluan ta dëmtojnë individ të caktuar, fatkeqësisht në fund doli se ishin të drejtuar e të organizuar jo më pak se sa nga vet kryetari i mëparshëm që zgjodhi ikjen në vend të ballafaqimit së bashku me strukturat e tija të instaluara me vite, e që kush e din se në shërbim të kujt ishin po edhe sot në shërbim të kujt janë.
Kjo qasje dhe tentativë që të dëmtojnë Alenacën për Shqiptarët ka gati një vit që është aktuale në skenën politike lokale në Kumanovë, prej ku edhe filluan sulmet e drejtpërdrejta dhe parapërgatitjet për ate që do të pësojë më vonë.

Ishin tentativat e para që të futet përçarja, e posaçërisht kjo ishte e orijentuar në përçarjen e lidhjes së krijuar kryetar dege – nënkryetar partie, e që u prishte llogaritë e bëra por pa hanxhiun, e që do të rezultonte me sulmin definitiv që edhe kishin për qëllim që të sulmohet lideri i vërtetë i Aleancës për Shqiptarët dhe ideatori i frymës që nënkupton ky subjekt, z. Ziadin Selën.

Pas dështimit të të gjitha tentativave, së fundmi, makineria propaganduese e atyre që IKËN e dëshpëruar se nuk mundi të krijojë përçarjen e dëshiruar, ka filluar një fushatë dezinformuese se gjoja paska ndodhur përçarje, konflik po edhe rrahje në mes mua si kryetar dege dhe deputetit të nderuar dhe njëherit nënkryetar i partisë Elmi Aziri. Dezinformatë e gatuar dhe lansuar nga kuzhinat e atyre që ashtu siç edhe janë “e gjuajnë gurin, e e fshehin dorën”.

Ndjej për obligim, fillimisht ndaj aktvistëve të Aleancës për Shqiptarët, po edhe ndaj strukturave dhe qytetarëve në tërësi të demantoj këto lloj spekulime se gjoja ekziston përçarje në mes dy miqve që bashkëveprojnë në Aleancën për Shqiptarët, e aq më pak se qenkemi përleshur fizikisht.
Vizioni i liderit dhe ideatorit të Alenacës për Shqiptarët, po edhe eksponentëve të sajë nuk nënkupton sulm ndaj miqëve por nënkupton unitet dhe mbrotje të interesave të anëtarsisë po edhe popullatës në përgjithësi.

Ata që hipokrizinë e kishin në karakter dhe dirigjonin sulme dhe demolime për të nxitur konflikte e përçarje, e më pas pasiqë “suspendonin” ekzekutuesit e obligimeve të marrura, të njejtit i mbajnë afër vete, tanimë nuk janë pjesë e Aleancës për Shqiptarët, por janë bartës të disa proceseve edhe më përçarëse të cilat fatkeqësisht për popullatën shqiptare janë të veshur nën petkun e “atdhetarizmit dhe ndryshimit”.

Aleanca për Shqiptarët, dega e saj në Kumanovë, struktura e saj, përfshirë edhe mua, sot jemi të rreshtuar në Frontin Europian, kandidatin e saj të përbashkët për President të shtetit dhe Listës së përbashkët për përfaqësues në Kuvendin e vendit, ku fatmirësisht është edhe deputeti i deritanishëm dhe i ardhshsëm nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, profesori i nderuar Elmi Aziri, i cili gëzon përkrahjen e çdo një anëtari, aktivisti e përkrahësi të këtij Fronti.
I vetëdijshëm se të ballafaquar me realitetin se i pret një humbje dhe dështim dhe se nga popullata janë lexuar se në mungesë të ofertës konkrete politike, kanë filluar fushatën dhe po e përfundojnë ate me shpifje e dezinformata, ua bëj me dije se edhe ky spin i radhës nuk u kalon.

KOT E KENI.

Miqësia në Aleancën për Shqiptarët vazhdon.
Jemi një dhe jemi të përkushtuar që vendin ta shpijmë në Europë, të vetëdijshëm se kjo u pengon, por ne vazhdojmë dhe rezultatin e shpifjeve dhe dezinformatava do ta kuptoni më së miri me 24 prill fillimisht e më 8 maj përfundimisht.

Unë vazhdoj të jem mik i Elmiut, ashtu siç jam mik i çdo një anëtari dhe përkrahësi të Alenacës për Shqiptarët, përfshi edhe të qenurit mik i liderit Ziadin Sela, po edhe i koalicionit të perspektivës ndër shqiptarët – Frontit Europian”, përfundon Hasani.

Continue Reading

TOP Lajme