Prezantohet ŠKODA KODIAQ i ri – me teknologji dhe dizajn të ri

e postuar më at 10:27
245 0

SKODA KODIAQ inovative sjell një seri përmirësimesh në SUV të njohur, i cili deri më tani është prodhuar në më shumë se 600,000 njësi nga fabrika Kwasini në Republikën Çeke. Versioni i ri dëshiron ta tejkalojë këtë sukses duke u ofruar klientëve teknologjitë më të fundit, përfshirë motorët e rinj dhe teknologjinë inovative me sisteme të përditësuara ndihmës.

“KODIAQ ndryshoi me të vërtetë lojën për ne. Ishte modeli i parë i fushatës sonë SUV dhe hapi një segment automjetesh krejt të re, me rritje të shpejtë. Klientët tanë dhe gazetarët ndërkombëtarë të automjeteve vlerësojnë cilësitë tipike të KODIAQ, ashtu si modelet tona të tjera”, tha CEO i KODIAQ Thomas Schäfer, për rolin e rëndësishëm të KODIAQ, duke shtuar se klientëve u pëlqejnë vlerat tradicionale të markës: dizajni emocional, vlera e madhe për para, ambiente të brendshme të bollshme dhe mundësi të shkëlqyera për pajisje.

Mbresëlënës dhe karakteristik

Dizajni i ri dhe madje edhe më emocional do të jetë tipari kryesor i KODIAQ të rifreskuar. Pjesës së përparme i jepet një grilë gjashtëkëndore më e drejtë. Detaje të tjera i japin KODIAQ një pamje terrenike, veçanërisht mbrojtëset e reja. Karakteristika të tjera të dukshme janë shfryrja më e gjerë qendrore e ajrit dhe detajet e aluminit.

Dritat e përparme gjithashtu janë të reja. Fenerët janë më të ngushtë dhe më dinamikë. Kombinuar me dritat e mjegullës, ato krijojnë një pamje të re për SUV të fuqishëm. Tani fenerët përdorin teknologjinë standarde LED, me mundësinë e dritave më të fundit me një matricë të plotë LED. Mbrojtësi i pasëm merr një shpërndarës të veçantë dhe dizajni i tij përputhet me mbrojtësen e përparme. Me skajet e theksuara, mbrojtësi i ridizenjuar zgjeron në mënyrë optike makinën dhe i jep asaj një pamje edhe më dinamike. Është përmirësuar nga dy karakteristika të tjera: kryesisht spoiler i ri në pjesën e sipërme të derës së pestë dhe dritat e ridizenjuara që përdorin teknologjinë LED më të ngushtë.

Rehati edhe më e madhe

Brendësia e KODIAQ gjithashtu ka ndryshime të shumta. “Edhe një herë ne kemi zhvilluar hapësirën e brendshme të bollshme dhe të rehatshme të KODIAQ. Lidhje të reja kontrasti dhe gamë të zgjeruar të
funksioneve LED të dritës, që krijojnë një përvojë të re vizuale, ndërsa detajet delikate theksojnë në mënyrë harmonike pamjen e përgjithshme të SUV-it tonë të madh. Vende ergonomike ofrohen gjithashtu në KODIAQ për herë të parë. “Këto mund të rregullohen dhe ajrosen elektrikisht dhe janë në dispozicion me një funksion masazhi”, tha Stefani, duke përshkruar risitë e KODIAQ.

Përveç elementeve të rinj dekorativë, klientët mund të zgjedhin materiale të reja për tapiceritë e ulëseve. Në paketat e njohura të pajisjeve Ambition dhe Style, ato tani ofrojnë mundësinë e tapicerive të ulëseve të bëra nga materiale të ricikluara. Çdo grup i pajisjeve, të tilla si Ambition, Style, Laurin & Klement, Sportline dhe RS, kanë veçoritë e tyre unike. Paketa Ambition ofron detaje alumini; Stili ka detaje me një strukturë diamanti; dhe Laurin & Klement vjen me përbërës kromi në dorezat e derës.

Sistemet e info-zbavitës Bolero, Amundsen dhe Columbus kanë të integruar eSIM dhe përdoruesit e tyre mund të presin karakteristika moderne që mund të kontrollohen përmes një aplikacioni celular, si dhe Laura, një asistente zëri që flet pesëmbëdhjetë gjuhë. Sistemi mund të lidhet celularët përmes Apple CarPlay, Android Auto dhe MirrorLink. Një tjetër mundësi është Phone Box për karikimin pa tel të telefonit. Edhe sistemi audio i Kantonit është modifikuar, me shtimin e dy altoparlantëve shtesë (12 gjithsej).

Sistemet e përmirësuara të ndihmës rrisin komoditetin e makinës dhe rrisin sigurinë e pasagjerëve. Kontrolli i lundrimit përshtatës operon me shpejtësi deri në 210 km / orë, ndërsa funksioni i frenimit emergjent është në gjendje të zbulojë si këmbësorët ashtu edhe çiklistët. Si pjesë e mbrojtjes proaktive të pasagjerëve të makinës, sensorët e rinj të radarit të pasëm madje mund të përgatisin automjetin dhe pasagjerët e tij për rrezikun e përplasjeve të pasme.

Gamë e motorëve modernë

SKODA KODIAQ tani do të vijë me pesë motorë: dy turbo dizel dhe tre motorë turbo benzinë. Të gjitha janë pjesë e linjës së re të EVO, e cila thekson emetimet e vogla. “Motorët KODIAQ EVO kombinojnë shpërndarjen e energjisë superiore me rritjen e efikasitetit dhe emetimet më të ulëta të CO2 dhe NOx. Në KODIAQ RS – për herë të parë futet një motor benzinë ​​i cili për shkak se është më i fuqishëm, por akoma më i lehtë, e bën modelin tonë sportiv edhe më dinamik”, shpjegon Johannes Neft, anëtar i Bordit të Drejtorëve të SKODA, përgjegjës për zhvillimin teknik.

Motori i hyrjes për KODIAQ është një 110 kW 1.5 TSI me çaktivizim cilindri. Ky është motori i vetëm në KODIAQ që është i kombinuar me një transmision manual me gjashtë shpejtësi dhe tërheqje rrota të përparme. Katër cilindri 2.0 TDI siguron të njëjtën performancë, por si standard vjen me një transmetim automatik DSG me shtatë shpejtësi dhe ofron një zgjedhje të drejtimit të rrotave të përparme ose të të gjitha rrotave. Të gjitha versionet e tjera të KODIAQ të ri kanë transmetim të të gjitha rrotave dhe transmetim DSG.

Motori më i fuqishëm me naftë është 2.0 TDI i cili jep 147 kW. Motori me benzinë ​​i mesit është 140 kW 2.0 TSI. Në krye të gamës është versioni RS me motorin e tij 2.0 TSI të përshtatur për të dhënë 180 kW. Kjo është 4 kW më shumë se paraardhësi i tij RS. Përveç kësaj, motori i ri i benzinës është më i lehtë për të 60 kg.

nga kategoria

pg slot