“Po i drogon konkurentët” – çfarë lloji i çajit është “Matcha” që po thuhet se përdoret në “Për’puthen”?

e postuar më at 09:14
232 0

Pak ditë më parë, në emisionin “Për’puthen”, opinionisti Arjan Konomi akuzoi Kristianin, se ‘drogon’ konkurentët duke i dhënë një çaj, që i bën të dalin nga vetja.

Nutricionistja, Diola Dosti shpjegon efektet e çajit matcha, në “Shqipëria live”. “Më bëri përshtypje që Kristiani tha e kam vetëm unë. Nuk është çaj i ndaluar, gjendet lehtësisht në treg. Është një çaj jeshil i përqëndruar, me origjinë nga Japonia. Japonezët e përdorin para meditimit. Përmban kafeinë, 280 miligram në 100 ml, që është shumë e lartë.

Niveli i antioksidantëve është 137 herë më i lartë se një çaj i thjeshtë jeshil. Këta antioksidantë bëjnë përçimin e trurit në valët alfa, që futin trurin në gjendje meditative. E rrit performancën. Meqë niveli i antioksidantëve është shumë i lartë, të jep hiperaktivitet”.

Ajo thotë se mund të ketë veti afrodiziake, por shkenca nuk e ka vërtetuar.

Por, çfarë ndodh nëse teprohet me sasinë? “Nëse pihet shumë mund të të japë halucinacione. Jep dhimbje koke, marramendje, hiperaktivitet”.

Diku te 5 gram, një lugë në ditë është mirë. Por, nëse këta individë konsumojnë dhe ndonjë produkt farmaceutik, mund të ketë dhënë efekte”.

E pyetur nga ish-konkurentja e “Për’puthen”, Margaret Shllaku, nëse matcha “të bën dru”, nutricionistja përgjigjet: “Nisur nga të dhënat shkencore, duhet të të bëjë dru”.

J X

nga kategoria

pg slot