“Mirë se vjen Doarsë!”/ Zyrtarisht, Abdixhiku konfirmon kalimin e Doarsa Kica Xhelilit në LDK

e postuar më at 12:52
51 0

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka konfirmuar edhe zyrtarisht se Doarsa Kica Xhelili i është bashkuar LDK-së dhe grupit parlamentar të saj në Kuvendin e Kosovës.

Në një postim në Facebook, Abdixhiku i ka uruar mirëseardhje Doarsa Kica – Xhelilit, duke thënë se ardhja e saj në LDK është vlerë.

Ai ka theksuar se deputetja ka shumë për t`i dhënë LDK-së, anëtarësisë e idealeve në rrugën përpara.

Sot, Lidhjes Demokratike të Kosovës, iu bashkua deputetja e Kuvendit të Kosovës, Doarsa Kica Xhelili. Si politikane aktive e profesioniste e shquar, ardhja e saj në LDK është vlerë. Për këtë jemi të lumtur të gjithë.

Me Doarsën kemi biseduar gjatë mbi politikën, aktivizmin dhe vizionin e Lidhjes tonë për vendin. Pikëpamjet e saj për Kosovën, për të tashmen e të ardhmen e brezave të këtij vendi – për drejtësinë në veçanti – janë vlera që provojmë t’i shpërfaqim me këmbëngulësi në çdo veprim tonin politik. Kemi folur për LDK-në, idetë tona përpara dhe nevojën e ndërtimit të kësaj rruge së bashku me më të mirët e vendit. Ky është qëllimi ynë; Doarsa është e tillë, prandaj dhe rrugëtimi ynë i natyrshëm. Ajo ka shumë për t’i dhënë Lidhjes Demokratike të Kosovës, anëtarësisë sonë e idealeve tona të përbashkëta në rrugën e gjatë që na pret përpara.

Doarsa Kica Xhelili ka përfunduar studimet në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës. Si bursiste e Loyola University në Chicago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ajo mori titullin Magjistre e Sundimit të Ligjit për Zhvillim, në qendrën e këtij universiteti në Romë. Doarsa, përveçse aktiviste e shoqërisë civile, ishte dhe avokate e shquar brenda dhe jashtë Kosovës. Përvoja e saj në këtë drejtim, e bën atë një aset të çmuar të shoqërisë sonë.

Përgjatë kësaj legjislature të Kuvendit të Kosovës, Doarsa ka shërbyer si Kryetare e Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, si dhe anëtare e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër-Korrupsionit. Puna e saj aktive dhe profesionale në komisione dhe në publik, ka shtyrë përpara nisma që kanë marrë mbështetje të gjerë qytetare në vazhdimësi.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02yVRU3rGak5xvYwFn9PhPTs5sHvoABghoSkYZGDirD8Bn1zsC3q5LFek57ZfuN3owl&id=505267758

 

J X

nga kategoria

pg slot