Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

e postuar më at 08:45
13 0

Kosova është e gatshme ta heqë masën e reciprocitetit me Serbinë sa i përket targave, nëse Beogradi do të bëjë të njëjtën gjë për targat e veturave nga Kosova, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

“Ky vendim është masë e barabartë me atë që Serbia e aplikon ndaj qytetarëve të Kosovës për dy dekada. Jam i gatshëm që në çdo kohë këtë masë ta heq, nëse kemi një zotim të tillë edhe nga ana e Serbisë. Pra, nuk është që ne i gëzohemi tabelave të përkohshme, do të dëshironim që as Kosova e as Serbia, të mos kenë fare tabela të përkohshme, por të mundësohet qarkullimi i lirë dhe pa vonesa i të gjithë qytetarëve”, tha Kurti gjatë një konference për media të mërkurën në Prishtinë.

Për shkak të reciprocitetit të vendosur për targat e automjeteve nga Serbia, që tri ditë janë të bllokuara dy rrugë nacionale në veri të vendit nga serbë lokalë të cilët po protestojnë kundër kësaj mase.

Të dy rrugët që shpijnë në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak po mbahen të bllokuara nga dhjetëra kamionë dhe vetura të vendosura nga protestuesit serbë.
Kurti bën thirrje për zhbllokimin e rrugëve në Jarinjë dhe Bërnjak

Protestuesit po përkrahen nga liderët lokalë në komunat në veri të Kosovës si dhe nga Beogradi.

Në këto pika kufitare, që nga dita e hënë po qëndrojnë edhe pjesëtarë të njësive speciale të Policisë së Kosovës. Ata janë të bllokuar mes pikave kufitare dhe protestuesve. Policia deri tash nuk ka marrë asnjë aktivitet për lirimin e rrugëve.

Kryeministri Kurti ftoi qytetarët që janë mbledhur në afërsi të Jarinjës dhe Bërnjaku që të lirojnë rrugët që shpijnë drejt këtyre dy pikëkalimeve kufitare.

“Jam i njoftuar që pengesat në rrugë që shpijnë në dy pikat kufitare 1 dhe 31, janë duke u bërë me disa kamionë që janë pjesë e institucioneve komunale dhe kjo sigurisht që përbën shkelje dhe keqpërdorim të pronës publike. I ftoj kryetarët e komunave në veri që të tërheqin automjetet e institucioneve komunale nga rruga dhe ftoj po ashtu edhe grupin e organizuar të qytetarëve serbë, që të largohen nga dy rrugët regjionale, përkatësisht nga bllokimi i tyre, sepse kësisoj ata kanë bllokuar edhe veten e tyre”, tha Kurti.

 

T F

nga kategoria

Delta shkakton kaos në botë

Posted by - 12/07/2021 0
Tokio,qyteti nikoqir i Lojërave Olimpike këtë verë, hyn sot në një gjendje të re të jashtëzakonshme, për shkak të rritjes…