Konfirmohet dënimi për Robinho, 9 vite burg

e postuar më at 23:51
167 0

Vendimi i Gjykatës së Apelit të Milanos konfirmoi dënimin nëntë vjet për Robinho dhe shokun e tij Falco. Të dy poshtëruan dhe përdhunuan një vajzë në vitin 2013. Vajza sipas rindërtimit ishte shqiptare.

Siç raporton ANSA, në 2013, kur ai ishte ende një futbollist i Milanit, Robinho u akuzua për përdhunimin e një vajze e cila ishte vetëm njëzet e tre në atë kohë.

Ngjarja brutale, sipas asaj që u mblodh, ndodhi në një klub nate milanez: braziliani, së bashku me katër miq të tjerë, e bëri vajzën të dehur dhe më pas e përdhunoi në një dhomë zhveshjeje të klubit.

Kjo aktakuzë më pas u konfirmua nga seksioni i parë penal i apelit. Muaj më parë Santos, ekipi brazilian që Robinho zgjodhi për t’i dhënë fund karrierës së tij në futboll, e largoi atë nga skuadra.

Kjo sepse në Brazil përsëri flitej për këtë gjyq të famshëm dhe ishin publikuar disa përgjime të hetimit për dhunën ndaj vajzës.

Vendimi i Gjykatës së Apelit në Milano konfirmoi dënimin nëntë vjet për Robinhon dhe mikun e tij Ricardo Falco, i vetmi midis katër të tjerëve që u përgjua.

Të dy brazilianët u dënuan gjithashtu për të dëmshpërblyer viktimën, palën civile me avokatin Jacopo Gnocchi, me 60 mijë euro.

nga kategoria