Kimeti Jusufi, shkencëtari nga Maqedonia e Veriut:”Kemi një qeveri të paafte për të siguriar vaksina”

e postuar më at 21:45
295 0

Shkencetari me famë ndërkombetare Kimet Jusufi nga Gostivari del me një analizë precize për statistikat e vdekjeve nga Covid.Sipas tij nëse pritet imunizimi i tërë popullatës mund te kemi deri ne 35 mije te vdekur.Ai këtë analize e ka berë ne rrjetin social Facebook.

Ja postimi i tij i plotë:

Nga statistikat ne RMV del se vdekshmeria eshte gati 3% dhe, mesa duket, kjo perqindje mbetet nje konstante. Po te marrim se na duhet se paku edhe 10 here me shume te infektuar per te arritur imunitetin e tufes (ta zeme 1.2 milion banore te infektuar), na del se mund te kemi after 35 000 viktima. Une personalisht mendoj se shifrat reale jane nja 2 here me te larte se keto me poshte, sidoqofte, pa vaksinat, une nuk shoh rrugedalje tjeter ketu per tju shmangur katastrofes. Me e keqja eshte se ne kemi nje qeveri te paafte per te siguruar vaksina.

J X

nga kategoria

pg slot