Ishulli ideal për të ikur nga koronavirusi del në shitje

e postuar më at 23:27
162 0

Me një realitet të ri që trokiti në derë një vit më parë dhe nuk kishte ndërmend të largohej tani, shumë njerëz, veçanërisht ata me xhepa më të thellë, po konsiderojnë vendimet e tyre të jetës dhe po kërkojnë të ikin nga qytete në cepa të largëta ku nuk do të kufizohen në shtëpi, pavarësisht sa luksoze ato do të ishin.

Shumë prej tyre blejnë parcela larg civilizimit, dhe një në Skoci ofrohet për një çmim relativisht të ulët prej 111.700 dollarë. Deer Island, në rajonin skocez Plateau, me një sipërfaqe prej 4.5 hektarësh, ndodhet në bregun perëndimor të vendit dhe ofrohet për shitje.

Ishulli i pabanuar në Loch Moidart është një vendndodhje që mund të shijohet me privatësi të plotë për shkak të pozicionit të tij të largët, sipas kompanisë “Future Property”.

Ishulli po shitet pasi ishte në pronësi të së njëjtës familje për 500 vjet, dhe pronari i ardhshëm do të jetë një fqinj, megjithëse i largët, me familjen e miliarderit britanik Richard Branson, motra e së cilës Vanessa zotëron Eillian Sean – ishullin më të afërt fqinj .

“Aylian Shona është një ishull shumë më i madh dhe ata kanë kasolle dhe pajisje të tjera në të, ku shumë njerëz të famshëm shkojnë për pushime”, tha menaxheri i pasurive të patundshme Stephen Maklaski.

Fqinjët e parë në Ishullin e Drerit janë ketrat e kuq, fokat dhe disa delfinë.

Aktualisht, e vetmja gjë në ishull janë pemët dhe shkëmbinjtë. Asgjë nuk ishte ndërtuar mbi të. Ishte plotësisht e pabanuar për 500 vjet.

Pranë ishullit ndodhet edhe Kalaja Tioram, e ndërtuar në shekullin e 13-të, por tani në gjendje të shkatërruar.

Ankandi në internet do të mbahet më 26 mars, dhe Maklaski deklaron se ka palë të interesuara që duan ta kthejnë ishullin në një bazë për ekskursione, kajake dhe shëtitje.

Që nga fillimi i pandemisë, interesi për vende të tilla të largëta është rritur në mënyrë dramatike. Disa prej tyre shiten për miliona dollarë.

Në korrik të vitit të kaluar, një blerës pa emër nga Evropa bleu ishullin irlandez të kuajve, me një sipërfaqe prej 63 hektarësh, për 6 milionë dollarë. Shitja u rregullua përmes aplikacionit WhatsApp.

nga kategoria

pg slot