I lidhën më tela dhe i rrahën, publikohen foto të miliardierit dhe gruas së tij pas grabitjes

e postuar më at 14:00
132 0

Grabitësit që hynë në shtëpinë e Bernard dhe Dominique Tapi në Combs-la-Ville i lidhën me kabllo dhe i rrahën, siç dëshmohet nga fotot e transmetuara nga rrjeti francez Cnews me pëlqimin e familjes.

Biznesmeni 78-vjeçar mori goditje në kokë me një dorezë, megjithatë, të dy ai dhe gruaja e tij nuk kishin nevojë të trajtoheshin në spital, sqaroi prokurori lokal për Agjencinë Franceze, i cili shtoi se kriminelët u rrëmbyen bizhuteritë e tyre.

Gruaja e Tapi, e cila mori goditje në fytyrë, arriti të lirohet nga prangat e saj dhe shkoi në një shtëpi fqinje, nga ku lajmëroi policinë.

Ajo u dërgua në spital për ndihmën e parë.

Sulmuesit e tërhoqën atë nga flokët sepse donin të dinin se ku i mbanin thesarin.

“Sigurisht, nuk kishte asnjë thesar dhe fakti që ata nuk gjetën asgjë i bëri ata edhe më të dhunshëm,” tha Gebs Zefry, kryetari i bashkisë së Combs-La-Ville.

“Gjyshi ynë nuk pranoi të shkonte (në spital), ai qëndroi në shtëpi. Ai është i shkatërruar dhe shumë i lodhur”, tha biznesmeni Rodolf Tapy.

Hajdutët arritën të kalonin pa u vërejtur nga rojet në hyrje të kompleksit dhe hynë në shtëpi nga një dritare në katin e parë.

Ata arritën  të marrin vetëm dy orë, duke përfshirë një Rolex, si dhe bizhuteri.

Po kush është Bernard Tapie?

Bernard Rose Tapie është një biznesmen francez, ndërsa ai gjithashtu ka qenë i përfshirë në aktrim dhe është zgjedhur dy herë deputet.

Ai lindi më 23 janar 1943, në një periferi franceze të Parisit.

Babai i tij, Jean-Baptiste Tapie, ishte një punëtor dhe nëna e tij, Raymond Nodo, ishte një infermiere.

Megjithëse nuk kishte një formim aristokratik, ai arriti të përfshihej në biznes dhe të bëhej një biznesmen i famshëm në mes të viteve 1980.

78-vjeçari ish-ministër i qeverisë franceze ishte pronari i ekipit të futbollit Olympique de Marseille, gjithashtu ai zotëronte mediat dhe shumicën e aksioneve në markën e njohur të veshjeve sportive Adidas.

Aktor, këngëtar dhe prezantues nëTV dhe radio ka qenë shënjestra e disa skandaleve dhe rasteve të korrupsionit ndërsa në vitet 1990 ai kaloi pesë muaj në burg.

Çështja më e njohur për emrin e tij ka vazhduar për më shumë se 20 vjet dhe përfshin marrëveshjen e diskutueshme 400 milion € dhënë atij në 2008 për të shitur aksionet e tij në Adidas.

Tapie paditi bankën shtetërore franceze Crédit Lyonnais, duke e akuzuar atë për nënvlerësimin e ndërmarrjes së veshjeve sportive gjatë shitjes.

Gjykata arriti në përfundimin se ai ishte një viktimë e mashtrimit dhe se ai kishte paguar dëme të mëdha.

Në vitin 2015, megjithatë, gjykata urdhëroi kthimin e parave, duke gjetur se ai nuk ishte mashtruar nga Crédit Lyonnais – një vendim që vazhdon luftën akoma në gjykatë.

Tapi aktualisht vuan nga kanceri i stomakut dhe ezofagut.

Gjyqi për apelin e tij u shty vitin e kaluar për shkak të shëndetit të tij dhe pritet të përsëritet në maj të këtij viti.

nga kategoria