Elon Musk zbulon pse shpërtheu Starship

e postuar më at 09:05
117 0

Ulja e Starship SN10 nuk ishte aq e qetë sa dukej në shikim të parë.

Javën e kaluar SpaceX kreu një fluturim provë me raketën e saj Starship. Menjëherë pas provës së fluturimit në lartësi të lartë, Starship SN10, u ul dukshëm butësisht në jastëkun e uljes – por shpërtheu disa minuta më vonë. Të martën, shefi i SpaceX, Elon Musk shpjegoi përmes Twitter se çfarë çoi deri në shpërthim, transmeton Telegrafi

 

Pra, ulja nuk ishte aq e qetë sa dukej në shikim të parë. Sipas Musk, motorët ka shumë të ngjarë të kenë shumë pak shtytje për shkak të furnizimit të kufizuar me helium.

Ulja me një shpejtësi prej 10 metra në sekondë më pas dëmtoi këmbët dhe pjesën e poshtme të SN10.

J X

nga kategoria