Dua Lipa fiton çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop

e postuar më at 09:15
101 0

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”.

Ky është çmimi i saj i parë në edicionin e 63-të të ndarjes së çmimeve prestigjioze. Më 2018 kishte fituar dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance.

Në këtë edicion, Lipa ishte e nominuar në gjashtë kategori.

Secila nga njëmbëdhjetë këngët e këtij albumi shpërndan një ndjenjë euforike që rritet nga tingujt e parezistueshëm. Sigurisht, albumi për suksesin e vet i ka borxh të madh së kaluarës nostalgjike e veshur me shkëlqimin e këngëve në disco dhe muzikës së viteve ’80. Këngët e Lipës janë të paturpshme në dëshirat e tyre, qoftë për të dalë me ish-të dashurin apo për të takuar dikë të ri.

Dua me këtë album mori epitetin “alfa e discos”.

Future Nostalgia” u lansua në mars të vitit të kaluar.

Situata me koronavirusin i kishte shkaktuar pasiguri për gjithçka. Dilemë kryesore e kishte pasur nëse duhej ta lansonte albumin e saj. Me shpresë që albumi i saj i dytë t’u japë njerëzve pak lumturi, kishte vendosur që ta lansonte.

“Faleminderit shumë, kjo është një çmenduri. ‘Future Nostalgia’ më ka ndryshuar jetën në shumë mënyra por një gjë që e kam kuptuar është se sa e rëndësishme është lumturia. Në fund të albumit tim të parë mendoja se duhet bërë muzikë të trishtë për të ndier se ajo ka rëndësi dhe jam mirënjohëse dhe e nderuar pasi që lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, ka thënë Lipa pasi pranoi çmimin.

Taylor Swift me “Folklore” fitoi albumin e vitit duke e bërë këngëtarja dhe tekstshkruesja e parë që fitoi këtë çmim tri herë, pas fitoreve të saj për “Fearless” në 2010 dhe “1989” në vitin 2016.

Beyoncé fitoi çmimin për performancën më të mirë R&B për “BLACK PARADE”. Ajo mori katër çmime “Grammy” në këtë edicion duke bërë kështu histori. “Quuen Bey” u bë artistja më me së shumti çmime “Grammy”, gjithsej 28.

Fituesit e çmimeve kryesore i gjeni më poshtë:

 • Albumi më i mirë pop – “Future Nostalgia”, Dua Lipa
 • Incizimi i vitit: “Everything I wanted”, Billie Eilish
 • Albumi i vitit – “Folklore”, Taylor Swift
 • Performanca më e mirë R&B – Beyonce “Black Parade”
 • Kënga më e mirë rap – “Savage” Megan Thee Stallion ft. Beyonce
 • Kënga e vitit – H.E.R. “I cant breathe”
 • Albumi më i mirë country – Miranda Lambert “Wildcard”
 • Kënga më e mirë country – “Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna (The Highwomen)
 • Performanca më e mirë country duo ose grup – “10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber
 • Albumi më i mirë rok – The New Abnormal, The Strokes
 • Kënga më e mirë rok – “Stay High, Brittany Howard (Brittany Howard)
 • Performanca më e mirë rok – “Shameika,” Fiona Apple
 • Albumi më i mirë rap – King’s Disease, Nas
 • Performanca më e mirë rap – “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé
 • Performanca më e mirë pop duo ose grup – “Rain on Me,” Lady Gaga and Ariana Grande
 • Albumi më i mirë R&B – Bigger Love, John Legend
 • Albumi më i mirë R&B progresive – It Is What It Is, Thundercat
 • Kënga më e mirë R&B – “Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson (Robert Glasper Feat. H.E.R and Meshell Ndegeocello)
 • Performanca më e mirë R&B tradicionale – “Anything For You,” Ledisi
 • Albumi më i mirë alternativ – Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple
 • Videospoti më i mirë – “Brown Skin Girl,” Beyoncé
 • Best Contemporary Christian Music Album -Jesus Is King, Kanye West
 • Best Song Written For Visual Media – “No Time To Die” [From No Time To Die], Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell (Billie Eilish)
 • Best Score Soundtrack For Visual Media- Joker, Hildur Guðnadóttir
 • Best Compilation Soundtrack For Visual Media – JoJo Rabbit, Various Artists
 • Best Music Film – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Linda Ronstadt
 • Best Musical Theater Album -Jagged Little Pill, Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)
 • Albumi më i mirë komedi – Black Mitzvah, Tiffany Haddish
 • Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) –
 • Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth, Rachel Maddow
 • Best Global Music Album – Twice As Tall, Burna Boy
 • Incizimi më i mirë dance – “10%,” Kaytranada feat. Kali Uchis
 • Albumi më i mirë Dance/Electronic – Bubba, Kaytranada
 • Best Contemporary Instrumental Album- Live At The Royal Albert Hall, Snarky Puppy
 • Best Instrumental Composition – “Sputnik,” Maria Schneider (Maria Schneider)
 • Best Arrangement, Instrumental or A Cappella -“Donna Lee,” John Beasley (John Beasley)
 • Best New Age Album – More Guitar Stories, Jim “Kimo” West
 • Best Gospel Performance/Song – “Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson (Jonathan McReynolds & Mali Music)
 • Best Gospel Album -Gospel According To PJ, PJ Morton
 • Best Roots Gospel Album – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers
 • Best Recording Package – Vols. 11 & 12, Doug Cunningham & Jason Noto (Desert Sessions)
 • Best Boxed Or Special Limited Edition Package – Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy (Wilco)
 • Best Album Notes – Dead Man’s Pop, Bob Mehr (The Replacements)
 • Best Historical Album – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers, Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Michael Graves (Mister Rogers)
 • Best Engineered Album, Non-Classical -Hyperspace (Beck)
 • Best Remixed Recording – “Roses (Imanbek Remix),” Saint JHN (Imanbek Zeikenov)
 • Best Engineered Album, Classical – Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’
 • Producer of the Year, Classical – David Frost
 • Albumi më i mirë rok latin ose alternativ – La Conquista Del Espacio, Fito Paez
 • Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) – Un Canto Por Mexico, Vol.1, Natalia Lafourcade
 • Best Tropical Latin Album – 40, Grupo Niche
 • Best Orchestral Performance – “Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic)
 • Best Opera Recording – “Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, Angel Blue & Eric Owens, David Frost (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
 • Best Choral Performance – “Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
 • Best Chamber Music/Small Ensemble Performance – “Contemporary Voices,” Pacifica Quartet
 • Best Classical Instrumental Solo – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra, Richard O’Neill
 • Best Classical Compendium -Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard, Michael Tilson Thomas, Jack Vad
 • Best Contemporary Classical Composition – Rouse: Symphony No. 5, Christopher Rouse (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
 • Best American Roots Performance – “I Remember Everything,” John Prine
 • Best American Roots Song -“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine (John Prine)
 • Best Americana Album – World On The Ground, Sarah Jarosz
 • Best Bluegrass Album – Home, Billy Strings
 • Best Traditional Blues Album – Rawer Than Raw, Bobby Rush
 • Best Contemporary Blues Album – Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito
 • Best Folk Album – All The Good Times, Gillian Welch & David Rawlings
 • Best Regional Roots Music Album -Atmosphere, New Orleans Nightcrawlers
 • Best Reggae Album – Got To Be Tough, Toots & The Maytals
 • Best Children’s Music Album – All The Ladies, Joanie Leeds
 • Best Improvised Jazz Solo – “All Blues” Chick Corea, track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)
 • Best Jazz Vocal Album – Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Feat. Danilo Pérez
 • Best Jazz Instrumental Album – Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
 • Best Large Jazz Ensemble Album – Data Lords, Maria Schneider Orchestra
 • Best Latin Jazz Album – Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
 • Best Traditional Pop Vocal Album – American Standard, James Taylor
 • Best Metal Performance – “Bum-Rush,” Body Count
 • Best Country Solo Performance -“When My Amy Prays,” Vince Gill
 • Producer of the Year, Non-Classical – Andrew Watt

 

nga kategoria