BE: Nuk jemi të gatshëm për të ndarë vaksinat Covid me vendet e varfëra

e postuar më at 20:08
170 0

Shefja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen njoftoi të dielën se blloku nuk do të ndajnë vaksinat e koronavirusit me vendet e tjera derisa të ketë “një situatë më të mirë të prodhimit në BE”.

Ekziston mjaft presion mbi shtetet anëtare për të marrë vaksinën për veten e tyre“, tha ajo.

Njoftimi, i cili vjen ndërsa BE po përballet me një valë të tretë koronavirus dhe kufizime të rinovuara në jetën publike, sinjalizoi një përmbysje të dukshme të premtimeve të mëparshme të bllokut.

Von der Leyen kishte bërë një fushatë të fortë për sigurimin e vaksinave për njerëzit në mbarë botën, në pranverën e vitit 2020. Por që deri më tani shumica e vaksinave kundër COVID-19 janë administruar nëpër shtete të pasura.

nga kategoria

pg slot