Albin Kurti i përgjigjet Erdoganit për ambasadën në Jerusalem

e postuar më at 07:05
241 0

Kandidati për kryeministër, Albin Kurti bashkë me zyrtare të partisë së tij, kanë pritur në selinë e VV-së ambasadorin e Turqisë, Çağri Sakar.

Siç njofton Lëvizja Vetëvendosje në komunikatën për media, Kurti e ka falenderuar Erdoganin për letrën e tij dërguar ditë më parë, teksa thotë se për çështjen e vendosjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem, do të shqyrtohet duke parë edhe dokumentacionin e qeverisë në ikje.

Njoftimi i plotë:

Sot, Kryeministri në ardhje, Albin Kurti, bashkë me kandidaten për deputete, Fitore Pacolli dhe asistenten ekzekutive, Valë Gjonbalaj, në zyret e Lëvizjes priti Ambasadorin e Turqisë, z. Çağri Sakar, dhe sekretaren e dytë të ambasadës, znj. Dilara Köseoğlu.

Ambasadori uroi Kryetarin Kurti për rezultatin e zgjedhjeve duke theksuar se ai dhe Turqia janë të interesuar të thellojnë bashkëpunimin me qeverinë në ardhje. Kryetari Kurti e falendëroi Ambasadorin për vizitën, si dhe për letrën e urimit nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.

Kryeministri në ardhje, Kurti e informoi Ambasadorin për prioritetet e qeverisë së tij dhe potencoi se në raport me Turqinë do të fokusohemi në shtimin e marrëdhënieve tona bilaterale, posaçërisht në fushën e zhvillimit ekonomik.

Sa i përket çështjes rreth vendosjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës në Jerusalem, Kurti tha se njohja dhe vendosja e marrëdhënieve diplomatike me shtetin e Izraelit është shumë e rëndësishme për Kosovën, dhe mundësi e mirë për zhvillim, ndërsa rreth vendit se ku do të vendoset ambasada është një çështje që do të shqyrtohet duke parë edhe dokumentacionin e qeverisë në ikje.

Në fund, të dy u dakorduan që porsa të formohen institucionet e reja të legjislaturës së tetë do të vazhdojmë bashkëpunimin në mes të dy vendeve mike.

J X

nga kategoria

Bajram i trishtë!

Posted by - 25/07/2021 0
Dr. Arben TARAVARI Tre ditët e festës së Bajramit, shto edhe gjallërinë që kanë sjellë mërgimtarët e kthyer në shtëpi,…